• Erasmus + 100 years after

Projekt Erasmus + „100 years after, our future begins”

Od września 2017 roku będziemy realizować 2 projekty Erasmus.

Projekt pt. „Nasza przyszłość zaczęła się 100 lat temu”(100 years after, our future begins) realizowany będzie w języku niemieckim, angielskim i francuskim w latach 2017-2019. Biorą w nim udział oprócz naszej szkoły

- gimnazjum z Niemiec (Frankfurt nad Menem),

- gimnazjum Francji (Lille),

- gimnazjum z Turcji (Samsun).

W trakcie realizacji projektu uczniowie i nauczyciele będą badać podobieństwa i przeżywać historię jako element jednoczący kraje. Celem jest poznanie i zrozumienie  przez uczniów wspólnej tożsamości europejskiej, która dotyczy różnorodności i szacunku.

Planowane są następujące spotkania projektowe:

- 03.12. - 09.12. 2017 we Frankfurcie nad Menem,

- kwiecień 2018 w Samsun,

- grudzień 2018 w Białymstoku

- maj 2019 w Lille.

Już w niedzielę 03 grudnia 2017 roku wyruszą nasi uczniowie wraz z nauczycielami do Frankfurtu nad Menem, aby przez kolejne 7 dni uczestniczyć w odkrywaniu historii Europy w kontekście ruchów migracyjnych w XIX i XX wieku między Polską a Francją oraz między Niemcami i Turcją. Uczestnicy projektu będą mieszkać u rodzin. Dzięki temu będą mogli poznać z bliska życie mieszkańców naszego zachodniego sąsiada, sprawdzić w codziennych sytuacjach znajomość języka oraz zawrzeć nowe kontakty i przyjaźnie.

Program pobytu w Niemczech obejmuje:

- zajęcia w szkole związane z realizacją zadań projektu,

- wyjazd do Wiesbaden (stolicy landu Hesja),

- wyjazd do Mainz (stolicy landu Rheinland - Pfalz),

- zwiedzanie Frankfurtu,

- wizytę w parlamencie landu Hesja,

- spotkanie z premierem landu Hesja,

- spotkanie z przedstawicielami władz miejskich Frankfurtu w ratuszu miejskim (Römer).

Już w krótce zapraszamy do śledzenia relacji z wyjazdu!

Pierwsze spotkanie projektowe we Frankfurcie już za nami...

Znalezione obrazy dla zapytania logo erasmus

W dniach od 03.-09.12. br. pięciu uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami pojechało w ramach programu Erasmus+ do Niemiec. We Frankfurcie nad Menem poznaliśmy partnerów z Niemiec, Francji i Turcji. Na początku współpracowaliśmy ze szkołą w Lille rozmawiając z nimi na temat migracji oraz analizując materiały o losach Polaków, którzy wyjechali do Francji w XIX i XX wieku.

Prezentacja wyników wspólnej pracy wszystkich szkół odbyła się ostatniego dnia pobytu we Frankfurcie, kiedy przygotowaliśmy film "Cafe Europa". Zgodnie z jego scenariuszem, przedstawiciele wszystkich krajów dyskutowali o możliwościach i wyzwaniach  migracji, stereotypach, europejskich miastach, znanych Europejczykach, którzy zmienili kraj swego pobytu oraz o korzyściach związanych z przynależności do Unii Europejskiej.

Podczas pobytu we Frankfurcie mieliśmy również okazję zwiedzić ratusz, spotkać konsulów Francji i Turcji, udać się do siedziby parlamentu landu krajowego Hesja (Hessen), gdzie gościł nas sam marszałek p. Norbert Kartmann oraz zobaczyć średniowieczną katedrę w Mainz i jarmark bożonarodzeniowy.

Dzięki spotkaniu w ramach programu Erasmus+ mogliśmy pochwalić się nasza wiedzą dotyczącą migracji Polaków do Francji jak i poznać szczegóły osiedlania się Turków w Niemczech. Nauczyliśmy się też współpracować w międzynarodowych grupach uczniów, doskonaląc jednocześnie nasze umiejętności językowe.

Projekt został w całości sfinansowany ze środków Unii Europejskiej!