II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

  • Home
  • PASCH
  • Aktualności

Aktualności o programie PASCH

 

ROK SZKOLNY 2021-2022

Koncert zespołu Munich Supercrew 

Dnia 02.06.2022 roku nasi Uczniowie z klas 7 i 8 wzięli udział w niecodziennej lekcji języka niemieckiego. Wspólnie ze swoimi nauczycielami uczestniczyli w warsztatach i koncercie niemieckiego zespołu Munich Supercrew. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Goethego, odbyło się w białostockim klubie Gwint. Uczestnicy mieli okazję wspólnie pośpiewać znane wszystkim przeboje, a także nauczyć się piosenek w języku niemieckim. Dzięki prostym, przystępnym tekstom utworów wszyscy, niezależnie od poziomu językowego, mogli brać czynny udział w warsztatach. Ucząc się słów, szlifowali oni swoją znajomość języka, doskonale się przy tym bawiąc. 

Warsztaty i koncert to kolejne wydarzenie, w którym nasi Uczniowie mogli wziąć udział.  Bardzo za to dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z językiem niemieckim w roli głównej! 

image000000 1  łimage000001

image000002    image000003

 

Certyfikat językowy Instytutu Goethego Fit in Deutsch 

Z przyjemnością informujemy, że 19 uczniów z klas 7 i 8 zdało certyfikat językowy Fit in Deutsch Instytutu Goethego na poziomie A1 (4 uczniów) lub A2 (15 uczniów). Pojechali oni do siedziby Instytutu do Warszawy, gdzie zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie tekstów czytanych, słuchanych, tworzenie wypowiedzi pisemnych i ustnych. Pozytywny wynik egzaminu to ogromny sukces Uczniów i ich Nauczycieli. Serdecznie gratulujemy! 

Warsztaty online w języku niemieckim

Uczniowie klasy 8a i 8b z grupy DSD pana profesora Łukasza Krawczyka mieli przyjemność uczestnictwa w warsztatach z panią Franziską Weibler. Spotkanie odbyło się  we czwartek 3 marca w formie online, ich organizatorem był Instytut Goethego w Warszawie. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się, jakiej muzyki słuchają aktualnie Niemcy, mieli również okazję posłuchać przebojów niemieckich twórców, takich jak: AnnenMayKantereit i Robin Schulz.  
Nasi uczniowie przygotowali  Quiz o Polsce, który pani Franziska Weibler rozwiązała bezbłędnie.  Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tych warsztatach. Cieszymy się, że u nas - szkole należącej do projektu PASCH - tak ciekawe spotkania nie należą do rzadkości.

    Resized 20220303 102118Resized 20220303 101049

Wydarzenie ,,Spotkaj się z niemieckim"

Dzień 21.09.2021 na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich Uczniów naszej Szkoły Podstawowej. W tym dniu pojechaliśmy bowiem na białostocki Stadion Miejski, by wziąć udział w wydarzeniu ,,Spotkaj się z niemieckim". Było to pełne wrażeń popołudnie, wypełnione spotkaniami, rozmowami, wymianą doświadczeń z innymi nauczycielami i uczniami języka niemieckiego. Byliśmy widzami teatrzyku Kamishibai, posłuchaliśmy niemieckiej muzyki, braliśmy udział w ciekawych konkursach i quizach z nagrodami. Na stadion przybył również Pan Dyrektor Dariusz Bossowski, który wraz z Panią Wicedyrektor Sylwią Toczydłowską, towarzyszył Uczniom w ich zmaganiach z zagadkami i językowymi łamigłówkami.

Wydarzenia takie jak te są dla nas ogromną zachętą do dalszej nauki języka niemieckiego. Cieszymy się, że nasza Szkoła, będąca częścią projektu PASCH, ma możliwość uczestnictwa w tego typu wydarzeniach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty i wydarzenia z językiem niemieckim w roli głównej! 

IMG 20210921 162536555      IMG 20210921 162950996

 

IMG 20210921 162620046       IMG 20210921 162737202

Wizyta przedstawicieli Instytutu Goethego

Kolejny rok szkolny uczestnictwa w projekcie PASCH rozpoczęliśmy wspaniałym spotkaniem z Panią Karin Ende - Dyrektorem Działu Językowego oraz Panem Maximilianem Weiss - Konsultantem d.s. Nauczania Języka Niemieckiego. Odwiedzili oni naszą szkołę, spotkali się z dyrekcją, nauczycielami języka niemieckiego oraz przedstawicielami uczniów. Wizyta ta przebiegła we wspaniałej, życzliwej atmosferze. Uczniowie, prowadząc interesujące rozmowy z naszymi Gośćmi, celująco zdali egzamin z praktycznego użycia języka. Stanowi to dla nich doskonałą zachętę do dalszej pracy i szlifowania swoich językowych umiejętności.

Serdecznie dziękujemy za te inspirujące spotkania! 

 

ROK SZKOLNY 2020-2021

Certyfikat językowy Instytutu Goethego

W czerwcu 2021 roku w Instytucie Goethego w Warszawie odbył się egzamin Fit in Deutsch. Przystąpiło do niego czterech uczniów naszej Szkoły, którzy zdali go z wynikiem pozytywnym, uzyskując tym samym certyfikat potwierdzający znajomość języka niemieckiego na poziomie A2. Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym Ósmoklasistom - Amelii Gogolewskiej, Michałowi Jurczykowi, Damianowi Rybnikowi oraz Marii Wnorowskiej i życzymy powodzenia w dalszej nauce języka!

Warsztaty z zespołem Recycling Band

Dnia 07.06.2021 część uczniów z klas ósmych grup DSD miała przyjemność uczestnictwa w warsztatach z zespołem Recycling Band. Spotkanie odbyło się w formie online, a ich organizatorem był Instytut Goethego w Warszawie. Podczas dwóch interesujących godzin uczniowie dowiedzieli się jak niskim kosztem, za pomocą różnorodnych, dostępnych wszystkim materiałów, t.j. kapsle, wiaderka, deseczki czy gumki recepturki można samodzielnie skonstruować różnego rodzaju instrumenty muzyczne. Wykonywali je pod nadzorem muzyków z zespołu, a potem wspólnie z nimi odegrali mini koncert. Uczestnicy spotkania spędzili bardzo miło czas. Dowiedzieli się przy tym, jak – świetnie się bawiąc – można jednocześnie dbać o środowisko. Ogromnie dziękujemy prowadzącym warsztaty. Cieszymy się, że u nas – szkole należącej do projektu PASCH - tak ciekawe spotkania nie należą do rzadkości.

W imieniu Zespołu zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na koncert, transmitowany na kanale YouTube 14 czerwca o godzinie 17.00. Poniżej podajemy link do koncertu:

https://youtu.be/uEstSJYIHTw

IMG 20210607 100946225 IMG 20210607 102409908  IMG 20210607 110556164IMG 20210607 110605804

IMG 20210607 110559604 IMG 20210607 112744320 BURST000 COVER TOP

 

Spotkanie online z młodymi ludźmi z Niemiec

Dnia 08.02.2021 ósmoklasiści z grupy 3 DSD w ramach projektu Instytutu Goethego ,, Aktywiści - spotkania z młodzieżą niemieckojęzyczną online" uczestniczyli w spotkaniu z Judith Buchta - studentką slawistyki na uniwersytecie w Lipsku. W trakcie rozmowy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat  studiowania w Niemczech oraz życia w Lipsku. Była to świetna lekcja języka niemieckiego, podczas której uczniowie wykorzystali swoje umiejętności w praktyce i wykazali się komunikatywną znajomością tego języka. Takie spotkania to niewątpliwie miłe urozmaicenie, a także motywacja do dalszej nauki. 

Präsentation Judith 4     Präsentation Judith 5

Präsentation Judith 3Präsentation Judith 1

 

 


Festival PASCH 2020

Dnia 20.11.2020 odbył się Ogólnopolski Festiwal PASCH, podsumowujący działania szkół w ramach projektu ,,PASCH fuer die Zukunft” Ze względu na panującą sytuację pandemii koronawirusa, wydarzenie odbyło się online - za pośrednictwem kanału Youtube. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły podstawowej wraz z opiekunkami projektu – p. prof. Barbarą Kornieluk, p. prof. Moniką Jaroszewicz oraz p.prof. Martą Sołowianowicz. Podczas festiwalu zaprezentowaliśmy realizowany przez nas projekt: „ Die Nachhaltigkeit – Upcycling w naszej szkole” oraz obejrzeliśmy działania innych szkół PASCH .

Miłą niespodzianką festiwalu był fakt, że nasza uczennica Amelia Gogolewska z klasy 8a zajęła I miejsce w ekologicznym quizie przeprowadzonym na czacie spotkania, pokonując tym samym kilkudziesięciu rówieśników z całego kraju. Ostatnim punktem programu był występ niemieckojęzycznego zespołu Recycling Band.

Festiwal sprawił wszystkim dużo radości. Ciekawie było zobaczyć, jak inni radzą sobie z realizacją projektu w czasie pandemii. Spotkanie na youtubie stanowi dla nas doskonałe źródło inspiracji do dalszej pracy.

20201121 193930

 

Aus dem Tagebuch unseres Projekts

1.Woche

Wir beginnen etwas Neues und Interessantes… Nachhaltigkeit – klingt ein bisschen mysteriös, oder? Nicht alle wissen, worum es geht, wenn wir aber das Wort: Ökologie erwähnen, sind schon alle der Bedeutung des Projekts bewusst. Die Schüler sind schon fertig und fast alle wollen am Projekt teilnehmen.

Zaczynamy coś nowego I interesującego…. Zrównoważony rozwój – brzmi nieco tajemniczo, prawda? Nie wszyscy wiedzą, o co tu chodzi, ale jak użyjemy słowa: ekologia, wszyscy są już świadomi wielkiej wagi naszego projektu. Uczniowie są gotowi do działania I prawie wszyscy chcą uczestniczyć w projekcie.

2. Woche

Wir machen uns an die Arbeit. Brainstorming – damit müssen wir zweifellos beginnen. Alle denken intensiv daran, wie man unsere Schule nachhaltiger machen kann. Sowohl Schüler als auch Lehrer sind engagiert – fragen die Familien, Freunde, Bekannten, sammeln Ideen.

Okay… alle stimmen damit zu, dass die Schule nur dadurch nachhaltiger wird, wenn jeder von uns beginnt, ökologisch zu leben. Wieso können wir in der Schule etwas für die Umwelt machen, wenn manche von uns eigentlich keine Ahnung haben, was die alltägliche Nachhaltigkei bedeutet? Wir beginnen also mit der Projektwerbung, damit alle wissen (nicht nur die Grundschule, sondern auch unser Lyzeum), was wir machen. Und vor allem – was ist eben diese Nachhaltigkeit im Leben jedes einzelnen Menschen. Wir bereiten die Plakate mit den wichtigsten Regeln vor, was jeder von uns in diesem Bereich machen kann.

Am Ende der Woche sind schon alle ins Projekt eingeweiht. Das erste Ziel, die Botschaft des Projekts zu verbreiten, haben wir erreicht. ..:)

Zabieramy się do pracy. Burza mózgów – to jest to, od czego powinniśmy zacząć. Wszyscy myślą intensywnie o tym, jak można uczynić naszą szkołę bardziej przyjazną środowisku. Zaangażowali się wszyscy – zarówno nauczyciele, jak I uczniowie pytają znajomych, przyjaciół, zbierają pomysły.

Okey….wszyscy są zgodni co do tego, że nasza szkoła tylko wtedy będzie eko, jeśli każdy z nas zacznie żyć w zgodzie z naturą. Wielu z nas jednak nie wie, co oznacza zrównoważony rozwój w codziennej praktyce. Musimy więc zacząć od promocji naszych działań wśród szkolnej społeczności. Przygotowujemy plakaty z najważniejszymi regułami życia w zgodzie z naturą, które każdy z nas powinien wdrożyć w życiu codziennym.

Pod koniec tygodnia wszyscy są już wtajemniczeni w nasze działania. Nasz pierwszy cel został osiągnięty… :)

  3-4. Woche

Unser nächster Schritt: Nachhaltigkeit in der Schule. Wir haben schon die Ökoregeln im Alltagsleben bestimmt, jetzt aber kommt die Frage: Was mit der Nachhaltigkeit in unserer Schule? Wenn wir die Frage in der 7. und 8. Klasse stellen, haben die Schüler erstaunlich viel zu sagen: wir sortieren doch den Müll; haben immer eigene Wasserflaschen dabei; viele von uns fahren Rad. Noch tausende Beispiele kann man nennen. Ist das aber alles, was wir machen können?! Bestimmt nicht!

Wir arbeiten also weiter und sammeln Ideen, wie wir unsere Schule noch nachhaltiger machen könnten. Wir führen heftige Diskussionen, sowohl in den Klassenräumen als auch in unseren Familien. Die Ideen haben wir viele – jedoch nicht alle lassen sich umsetzen. Wegen der Pandemie ist vieles heutzutage einfach nicht möglich oder zu gefährlich. Wir suchen also weiter…

Eines Tages hat es endlich geklappt – wir haben schon die Idee für den Projekt in unserer Schule! Wir werden verschiedene alte, gebrauchte Sachen einfach neu verwenden. Man kann doch so viel machen – man muss nicht alles kaufen. Aus den alten Flaschen, Flaschenverschlüssen oder Toilettenpapierrollen sind manche in der Lage schöne Dinge zu schaffen. Das bringt bestimmt viel Spaβ und gleichzeitig machen wir etwas Nützliches. Nicht schlecht, oder? :)

Nasz kolejny krok: minimalizm i bycie eko w naszej szkole. Ustaliliśmy już, co z ekologią w naszym codziennym życiu, teraz pozostaje pytanie: co z ekologią w naszej szkole? Klasy 7 i 8 nie miały problemów z odpowiedzią na to pytanie: sortujemy śmieci, używamy butelek wielokrotnego użytku, do szkoły wielu z nas jeździ rowerem. Takie przykłady można jeszcze mnożyć. Jednak czy to wszystko, co możemy zrobić? Z pewnością nie!

Pracujemy więc dalej i zbieramy pomysły, co jeszcze może zrobić nasza szkoła, by być bardziej eko. Dyskutujemy na ten temat, zarówno w szkole jak i w naszych rodzinach. Pomysłów mamy dużo, jednak w dzisiejszych czasach pandemii nie wszystko jest możliwe. Intensywnie szukamy więc dalej...

Pewnego dnia przyszedł nam w końcu do głowy pewien pomysł. Będziemy propagować upcycling - czyli ponowne użycie starych, używanych rzeczy. Można z nich naprawdę wiele zrobić - nie wszystko trzeba przecież kupować. Z butelek, nakrętek czy nawet rolek papieru toaletowego niektórzy są w stanie wyczarować piękne rzeczy. Sprawia to mnóstwo radości, a przy tym jest przyjazne środowisku. Nieźle, prawda? :)

 

Projekt ekologiczny ,,Pasch fuer die Zukunft" 

Na stronie naszej szkoły z przyjemnością informujemy o różnorodnych ciekawych projektach, w jakich nasi uczniowie zawsze chętnie biorą udział. Gdy usłyszeliśmy o kolejnej inicjatywie w ramach projektu PASCH, tym razem poruszającą bliską nam wszystkim tematykę ekologii, od razu postanowiliśmy wziąć w niej udział. W ten oto sposób rozpoczęliśmy prace nad projektem, w którym zastanawiamy się, jakie działania możemy podjąć dla dobra naszej planety - każdy z nas osobiście, ale też my, jako społeczność szkolna. W projekt zaangażowani są siódmo- i ósmoklasisiści, lecz chcemy go promować w całej szkole, gdyż zachowania każdego z nas mają duże znaczenie. Nasze działania będziemy dokumentować w zakładce PASCH, zapraszamy więc do czytania no i przede wszystkim wspólnego działania! Opracowane przez nas hasła i dokumentacja projektu będzie przygotowana w dwóch językach: polskim i niemieckim, więc jest to również doskonała okazja do szlifowania znajomości języka niemieckiego.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym. Zapraszamy wszystkich sympatyków języka niemieckiego do śledzenia aktualności w zakładce programu PASCH, jak również zakładki Deutsches Sprachdiplom. Zaczniemy jak co roku od sprawozdań z wakacyjnych stypendiów naszych Uczniów, które w tym roku - ze względu na szczególną sytuację pandemii koronawirusa - odbyły się online.

Stypendia Instytutu Goethego

Krzysztof Nadulicz, uczeń klasy I A:

Nazywam się Krzyś i mam 15 lat. Niedawno miałem okazję uczestniczyć w kursie języka niemieckiego zorganizowanym przez Goethe Institut. Z powodu pandemii odbył się on w formie online, a nie jak początkowo planowano, na terenie Niemiec. Kurs był bardzo ciekawy i można było się z niego wiele nauczyć na temat ochrony środowiska (było to głównym tematem spotkań). Po kursie o wiele lepiej rozumiałem język niemiecki i łatwiej było mi czytać niemieckojęzyczne teksty. Sądzę jednak, że najważniejsza w kursie była możliwość poznania młodych Niemców (którzy opowiadali nam o swoim kraju) oraz współpraca z rówieśnikami z innych krajów. Były wśród nas osoby z Malty, Argentyny czy Kamerunu. Razem wykonywaliśmy projekty, dyskutowaliśmy na różne tematy (np. o regionalnym jedzeniu ). Wielu z nich miało inny akcent, ich imiona zapisywało się i wymawiało inaczej, a mimo to świetnie nam się razem współpracowało. Do dzisiaj utrzymujemy kontakt i mam nadzieję, że tak pozostanie:)

P9130001 01

Aleksandra Trochimowicz, uczennica klasy I  B

Wakacyjne stypendium online, w którym miałam okazję wziąć udział, okazało się - wbrew moim początkowym obawom -mimo wszystko bardzo ciekawe i atrakcyjne. Wszystkie spotkania były bardzo ciekawe. Miałam okazję porozmawiać z innymi uczestnikami na takie tematy, jak ekologia, zdrowie czy muzyka. Dowiedziałam się więcej o kraju naszych zachodnich sąsiadów, no i chyba co najważniejsze, podszkoliłam mój język. Poznałam też wiele ciekawych osób. Bez wątpienia były to dobrze wykorzystane i efektywnie spędzone wakacyjne dni.

ROK SZKOLNY 2019-2020

Spotkanie On-line

W poniedziałek 1 czerwca  w ramach programu PASCH odbyło się spotkanie on-line w języku niemieckim uczniów grupy DSD klasy VII z rodzimym użytkownikiem języka - przyszłą nauczycielką (obecnie jeszcze studentką) , która w prosty sposób opowiadała o swoim kraju. Uczniowie mieli okazję posłuchania żywego języka niemieckiego i prowadzenia rozmowy w tym języku. W praktyce oznaczało to zadawanie pytań i reagowanie na postawione przez studentkę pytania. Siódmoklasiści doskonale dali sobi radę, choć języka niemieckiego uczą się dopiero od września. Spotkanie urozmaiciła ciekawa prezentacja o kraju naszych zachodnich sąsiadów. Był to przykład kreatywnej i efektywnej lekcji, jaką przeprowadzić można również w formacie on-line.

pasch1pasch

 

Egzaminy jęzkowe Fit in Deutsch dla Uczniów naszej Szkoly

Drodzy Uczniowie klas 7 i 8,

macie niepowtarzalną okazję potwierdzić swoją znajomość języka niemieckiego!

Możecie otrzymać znany na całym świecie certyfikat : Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutsch 1 oraz Goethe-Zertifikat A2: Fit in Deutsch 2.

Goethe-Zertifikat A2: Fit 2 zwalnia ze sprawdzianu kompetencji językowych z języka niemieckiego do grup DSD w II LO.

Koszt egzaminów dla naszych Uczniów:

FIT1 – 40 PLN

FIT2 – 50 PLN.

Zdecyduj się i przystąp do egzaminów FIT 1 lub FIT 2 organizowanych przez Instytut Goethego.

Odbędzie się on 12 maja 2020 roku w siedzibie naszej szkoły. ?

Więcej info o egzaminie Fit 1: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/war/prf/gzfit1.html

Więcej info o egzaminie Fit 2: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/war/prf/gzfit2.html

Przeczytaj jeszcze: https://www.zso2bialystok.pl/index.php/pasch-pg32/pasch-egzamin-fit-pg32

Zapraszamy do zapisów u nauczycieli języka niemieckiego do 2 marca 2020 r.

 

Konferencja dyrektorów i koordynatorów szkół PASCH w Pradze 22.-25.01.2020

W dniach 22 – 25.01 2020 odbyła się konferencja dyrektorów i koordynatorów projektu PASCH z krajów Europy Środkowo - Wschodniej. Uczestniczyło w niej 24 dyrektorów szkół z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Naszą szkołę w imieniu dyrekcji reprezentowała pani wicedyrektor Sylwia Anna Toczydłowska, a w imieniu koordynatora szkolnego pani Marzena Rychter.

Jest to inicjatywa powołana do życia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec w 2008 roku, koordynowana przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowana we współpracy z Centralnym Wydziałem Szkolnictwa Zagranicą (ZfA), Instytutem Goethego, Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Służbą Wymiany Pedagogicznej Konferencji Ministra Kultury (PAD). Nasza szkoła przystąpiła do programu PASCH w 2015 roku.

Inicjatywa ma na celu wspieranie nauki języka niemieckiego i pracy w szkołach poza granicami Niemiec poprzez bogatą ofertę dydaktyczną, m.in. stypendia dla uczniów i nauczycieli, szkolenia metodyczno-dydaktyczne, warsztaty, kursy językowe oraz inne inicjatywy kulturalne i edukacyjne. Umożliwia uczniom i nauczycielom z całego świata wymianę doświadczeń i wzajemną współpracę w języku niemieckim. PASCH łączy ogólnoświatową sieć ponad 2000 szkół. Nasza szkoła jest jedną z dziewięciu szkół w Polsce, które współpracują w ramach tego programu. Na całym świecie Instytut Goethego zatrudnił ekspertów w dziedzinie nauczania, aby wspierali działania szkół partnerskich.

Spotkanie w Pradze prowadziły koordynatorki projektu PASCH w Europie Środkowo- Wschodniej panie Cordula Hunorld (Praga) i Eva Pritscher (Budapeszt). Rozpoczęto je dyskusją panelową, w której udział wzięli: dyrektorzy i koordynatorzy szkół PASCH, przedstawiciele absolwentów programu, eksperci w dziedzinie nauczania Instytutu Goethego, przedstawiciele niemieckich władz oświatowych oraz placówek współpracujących. Tematem dyskusji był oczywiście program PASCH. Podsumowano ostatnie lata pracy w projekcie, wspominano szczęśliwe momenty, udane projekty, warsztaty, szkolenia, konkursy i przyjaźnie, które się nawiązały zarówno między uczniami jak i nauczycielami w ramach współpracy. Absolwenci podkreślali jak dużo korzyści wynieśli z programu i jak bardzo wpłynął on na ich późniejsze decyzje zawodowe i obecne życie. Wszyscy byli zgodni co do jednego, że szkoły PASCH łączy wyjątkowa więź, niezależna od położenia geograficznego.

W trakcie późniejszych warsztatów dla obecnych na zjeździe koordynatorów wymieniono się doświadczeniami i rozmawiano o rozwoju programu i dalszej współpracy w ramach PASCH.

Punktem kulminacyjnym spotkania w Pradze było odnowienie porozumień, podpisanie umów na kolejne lata współpracy z Instytutem Goethego w ramach inicjatywy PASCH. Uroczystość odbyła się w Ambasadzie Niemiec w Pradze w obecności konsula Niemiec oraz konsulów krajów szkół podpisujących porozumienie o współpracy. Obecni byli również przedstawiciele ZfA i DAAD oraz przedstawiciel czeskiego ministerstwa edukacji. Ceremonię uświetnił występ chóru z Gymnasium w Breclav.

Uczestnictwo w programie PASCH przynosi naszej szkole wiele korzyści, dzięki którym uczenie i nauczanie języka niemieckiego staje się ciekawsze i łatwiejsze. Cieszymy się na kolejne lata współpracy.

Zdjęcia: Petra Hajska; prawa autorskie: © Goethe-Institut Prag

Warsztaty Instytutu Goethego w ramach Dnia Nauki i Języków Obcych

Dnia 15.01. 2020 odbył się w naszej szkole Dzień Nauki i Języków Obcych. W tym dniu swoją obecnością zaszczycił nas p. Christoph Mohr z Instytutu Goethego w w Warszawie. Przeprowadził on warsztaty na temat mobilności dla uczniów klas I a i b1. Podczas zajęć omawiali oni różne aspekty środków lokomocji, zastanawiali się również nad tym, które z nich są przyjazne środowisku. Te zajęcia prowadzone w ciekawy i kreatywny sposób przyczynily się do poszerzenia znajomości j. niemieckiego oraz zachęciły uczniów do dalszej jego nauki.

20200115 110355    20200115 111839

 

20200115 111953    20200115 110341 1

 

Spotkanie absolwentów szkół PASCH

Dnia 25.10. w Instytucie Goethego w Warszawie odbyło się spotkanie absolwentów wszystkich szkół sieci PASCH w Polsce. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Julia Chwatko kl 1f2 i Urszula Malecka kl 1A2. Uczniowie mieli okazję wymiany doświadczeń, rozmowach o dalszych planach związanych z językiem niemieckim, a co za tym idzie - również o możliwości studiowania w Niemczech. Wzięli też udział w najnowszym projekcie artystycznym Instytutu Goethego - VRwandlung, obrazujacym znaną nowelę Franza Kawki pt.Verwandlung.

Był to intensywny, aczkolwiek pełen inspirujących rozmów i działań dzień. 

20191025 141335 1   20191025 154542   

Warsztaty Instytutu Goethego

W dniu 17.10.2019 w naszej szkolej mieliśmy zaszczyt powitać gości z Hamburga z grupy ,,Erfindenker", której członkowie -  Marie-Christine Banga i Sandro Jahn -zajmują się prowdzeniem warsztatów dla uczniów i nauczycieli języka niemieckiego. Marie-Christiane Banga to znana na deskach hamburskiego teatru artystka, która wraz z Sandro Jahnem śpiewem i muzyką zachęca do nauki języka i pokazuje,że można czerpać z niej wiele radości. W zajęciach brała udział klasa VIII A. 

Naszym Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i wspaniałą atmosferę!

DSC06500  DSC06502

Witamy w nowym roku szkolnym 2019/2020

Serdecznie witamy wszystkich sympatyków języka niemieckiego w nowym roku szkolnym 2019/2020. Cieszymy, że powiększa nam się grono uczniów zainteresowanych językiem naszych niemieckich sąsiadów. Obiecujemy, że i w tym roku, jako członek szkół PASCH, dołożymy wszelkich starań, żeby nauka niemieckiego przynosiła Wam wiele radości i satysfakcji. Życzymy wszystkim owocnej i przyjemnej nauki! :)

 

 

Rok szkolny 2018-2019

Wakacyjne stypendium w Niemczech - relacja uczennic

W minione wakacje dwie uczennice naszej szkoły - absolwentka gimnazjum Karolina Czech oraz absolwentka szkoły podstawowej - Natalia Biała spędziły prawie trzy tygodnie na wakacyjnym stypednium w Niemczech, ucząc się języka, zwiedzając, oraz poznając rówieśników z innych krajów. Poniżej prezentujemy relacje dziewczyn oraz przesłane przez nich zdjęcia.

Relacja Karoliny:

,,W tym roku uczestniczyłam w kursie językowym Goethe-Institut i spędziłam trzy tygodnie lipca w Schwäbisch Hall na południu Niemiec. Niewielka miejscowość, którą zamieszkiwaliśmy, była bardzo piękna i pełna zabytkowych budynków. Podczas kursu miałam okazję poznać wielu wspaniałych i interesujących ludzi z całego świata. W Schwäbisch Hall poszerzyłam również swoją znajomość języka niemieckiego, a dużym plusem było to, że zajęcia odbywające się w budynku Goethe-Institut łączyły naukę z zabawą. Języka niemieckiego używaliśmy nie tylko w klasie, ale także podczas rozmów między sobą lub przy zakupie produktów w sklepie w mieście. Program kursu obejmował zwiedzanie miast takich jak Heilbronn czy Heidelberg, wizytę w parku wodnym oraz wiele innych, ciekawych aktywności. Bardzo podobał mi się także tzw. Länderabend, podczas którego uczestnicy kursu prezentowali swoje ojczyzny. Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w kursie językowym Goethe-Institut i z pewnością będę wspominać te wakacje bardzo dobrze."

Wspomnienia Natalii:

,,Schwäbisch- Hall to stare ale bardzo urokliwe miasteczko, w którym spędziłam 20 dni wakacji na stypendium językowym. Było tam dużo osób spoza Europy! Razem w pokoju byłam z Chinką oraz Litwinką, ale pomimo początkowej bariery językowej, bardzo dobrze się dogadywałyśmy. Oprócz głównego celu, lekcji niemieckiego, było wiele różnych rozrywek, od tańca aż po gotowanie. Na zajęciach bardzo dużo rozmawialiśmy i wyrażaliśmy swoje zdania na dane tematy. Mieliśmy też dwie wycieczki: do Heilbronn’u i Heidelberg’a. Bardzo dobrze wspominam ten wyjazd i jestem szczęśliwa, że mogłam poznać tyle nowych i ciekawych osób."

 IMG 3639   IMG 20190730 WA0011   Z01Tanzen01

Spotkanie przedstawicieli szkół PASCH

W dniach 30.-31.05 odbyło się w Instytucie Goethego w Warszawie spotkanie absolwentów uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, należących do sieci PASCH. Nie mogło zabraknąć tam również przedstawicieli naszej szkoły. Jako reprezentantki pojechały uczennice klasy III C: Julia Chwatko i Karolina Czech wraz z panią profesor Agnieszką Rybicką. Spędziły one dwa intensywne dni na spotkaniach, rozmowach i wspólnych zabawach z młodzieżą i ich opiekunami z całej Polski.

Uczestnicy zjazdu mieli okazję spotkać się m.in. z panem Everdingiem, który opowiadał o programie Deutsches Sprachdiplom, a także przedstawicielami DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst, czyli organizacją zajmującą się międzynarodową wymianą studencką, praktykowaną przez niemieckie uczelnie oraz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej czy też Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy.

Były to dwa bardzo intensywne, aczkolwiek owocne dni.

20190531 10091223

 Wizyta zastępcy dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie

Dnia 22.05.2019 mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły Panią Karin Ende, zastępcę dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie i dyrektora Działu Językowego. Pani Ende spędziła z nami cały dzień, pełen pozytywnych wrażeń. Upłynął on na spotkaniach z Dyrekcją, licznych rozmowach z nauczycielami oraz uczniami liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej. Została zorganizowana pokazowa lekcja języka niemieckiego, podczas której nasz Gość wykazał się ogromną wiedzą o naszym kraju,  zaś uczniowie klas ósmych mieli okazję porozmawiać z rodzimym użytkownikiem języka i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Następnie pani Karin Ende spotkała się z nauczycielami języka niemieckiego. Spotkanie było okazją do bliższego poznania się oraz  wymiany  doświadczeń zawodowych.

Spotkanie z panią dyrektor Karin Ende okazało się bardzo owocne i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz do nas zawita.

DSC 7804     DSC 7806    DSC 7815  IMG 0565

DSC 7827     DSC 7828     DSC 7841

 

DSC 7843     DSC 7849     DSC 7852

 

JĘZYKOWE STYPENDIUM WAKACYJNE 2019

Z przyjemnością informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły - Natalia Biała z klasy VIII C oraz Karolina Czech z klasy III C gimnazjum - otrzymały stypendium językowe. Trzy wakacyjne tygodnie dziewczyny spędzą w malowniczo położonym niemieckim mieście Schwäbisch-Hall, gdzie wezmą udział w w kursie języka niemieckiego. Będzie to wspaniała okazja do sprawdzenia i rozwinięcia językowych umiejętności, zwiedzenia kraju naszych zachodnich sąsiadów i nawiązania nowych znajomości.

Serdecznie gratulujemy!!!

TRZYDNIOWE WARSZTATY NA LITWIE

Rokrocznie, wytypowani na drodze konkursu, uczniowie szkół członkowskich PASCH mają szansę udziału w wyjazdowych warsztatach w języku niemieckim o różnorodnej tematyce, organizowanych przez Instytut Goethego. W bieżącym roku szkolnym, w dniach 26.-29.09., do Druskiennik na Litwę wyjechała nasza uczennica klasy VIII C, Natalia Biała. Podczas trzydniowego pobytu uczestniczyła ona w zajęciach - zarówno teoretycznych jak i praktycznych - na temat Internetu, mediów społecznościowych oraz fotografii. Była to wspaniała okazja, by poznać uczących się języka niemieckiego rówieśników z innych europejskich krajów. Młodzi ludzie, dzięki różnorodnym warsztatom, mieli szansę rozwijania nie tylko swoich językowych umiejętności, ale także poznania tajników fotografii i świadomego uczestnictwa w mediach społecznościowych.

 

SPOTKANIE SZKÓŁ CZŁONKOWSKICH PROJEKTU PASCH

         W dniach 20.-21.09 odbyło się spotkanie wszystkich szkół członkowskich inicjatywy PASCH. Do Poznania przyjechali uczniowie, koordynatorzy, przedstawiciele IG z Warszawy oraz Pragi, władze Poznania oraz Konsululatu Generalnego Niemiec z Wrocławia. Naszą szkołę reprezentowali p. prof. Agnieszka Rybicka wraz zuczennicami: Dominiką Kuźbiel z klasy III a oraz Małgorzatą Śnieć z kl. III c naszego gimnazjum.

Spotkanie odbyło się w SP nr 90 w Poznaniu, która została przyjęta do sieci szkół partnerskich z okazji 10-lecia istnienia projektu. Te dwa dni były czasem niezapomnianych spotkań, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów i zacieśniania istniejących już znajomości. Czas ten umiliły wspaniałe występy artystyczne, przygotowane przez uczniów poznańskiej szkoły.

Tego typu spotkania sprawiają, że szkoły PASCH łączy nie tylko teoretyczna więź przynależności do projektu - są to wpółpracujące ze sobą placówki, służące sobie pomocą i przyjmujące z wielką serdecznością nowych członków  - czego wyrazem było wspólne wrześniowe spotkanie. Czekamy na kolejne!

 1 aga   2 aga

3 aga    aga

 

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2018/2019

        U progu nowego roku szkolnego 2018/2019 witamy wszystkich sympatyków języka niemieckiego. Jako szkoła członkowska projektu PASCH ,,Szkoły: Partnerzy Przyszłości" możemy zapewnić, że i w tym roku nie zabraknie interesujących wydarzeń związanych z nauką języka niemieckiego w naszej szkole. Będą to konkursy, wyjazdy uczniów i ich opiekunów, szkolenia kadry pedagogicznej, warsztaty, różnorodne spotkania. Zachęcamy do odwiedzania zakładki PASCH, a także podstrony programu Deutsches Sprachdiplom. Przypominamy także, iż tak ważny wśród naszej młodzieży język niemiecki, zajął swoje stałe miejsce również w gazetce szkolnej ,,WI-FI". Wszystkim życzymy powodzenia, wytrwałości i wielu sukcesów na kolejne 10 miesięcy naszej współpracy.

 


Rok szkolny 2017-2018

 

 


Wakacyjny kurs językowy we Frankfurcie nad Menem

Uczniowie naszej szkoły Julia Chwatko z klasy IIc PG oraz Mateusz Konopka z klasy VIIa otrzymali tegoroczne stypendium Instytutu Goethego, które obejmowało trzytygodniowy kurs językowy w miejscowości Frankfurt nad Menem.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją naszych stypendystów!

Julia Chwatko i Mateusz Konopka:
„Swoją przygodę z językiem niemieckim rozpoczęliśmy w niedzielę 8 lipca 2018 roku lotem z Warszawy do największego portu lotniczego w Niemczech i czwartego co do wielkości w Europie, położonego w kraju związkowym Hesja w miejscowości Frankfurt nad Menem.

Już następnego dnia po przylocie ruszyliśmy z trzytygodniowym kursem językowym organizowanym przez Goethe Instytut. Wzięło w nim udział w sumie aż 70 uczestników z 13 krajów takich jak Katar, Mali, czy Kazachstan. Bogaty i interesujący program spotkania pozwolił nam na rozwijanie umiejętności językowych podczas zajęć realizowanych nie tylko w sposób konwencjonalny, ale również w formie projektów edukacyjnych. Atrakcyjność pobytu podniosło również zakwaterowanie w zadbanym i przytulnym schronisku młodzieżowym położonym w centrum miasta.

Z uwagi na fakt, że zajęcia trwały pięć godzin dziennie od poniedziałku do piątku, po godzinie szesnastej zaczynała się ta „lepsza” pora dnia, w ramach której organizowane były różnorodne i bardzo ciekawe formy zajęć i zabaw. W weekendy natomiast mieliśmy okazję zwiedzić bajeczną miejscowość Heidelberg, Moguncję (niem. Mainz) - stolicę kraju związkowego Nadrenia – Palatynat oraz muzeum Hessenpark.

Jedną z możliwości spędzenia wolnego czasu było wyjście na miasto w trzyosobowych grupach. Cały pobyt zwieńczyło zdanie przez nas egzaminu językowego „Goethe – Zertifikat A2”.

Wyjazd pozwolił nam pokonać bariery językowe oraz otworzyć się na inne kultury, tak barwne i interesujące. Obóz był świetną okazją do zawiązania nowych znajomości z ludźmi z całego świata. Chociaż trzy tygodnie mogłyby wydawać się bardzo długie, minęły bardzo szybko i w doskonałej atmosferze. Poznaliśmy wielu przyjaciół i zrobiliśmy dużo zdjęć, a oto kilka z nich: "

 

 


 

W ramach projektu dziennikarskiego "Klick  - online - gazeta uczniowska" organizowanego z inicjatywy „Szkoły: Partnerzy Przyszłości“ przez Goethe – Institut, uczennice i uczeń PG 32 (Kaja Liebedzińska, Małgorzata Szeląg, Paulina Klepadło, Magdalena Alifier, Kornel Talkowski) napisali interesujące artykuły.

Zachęcamy do ich przeczytania i komentowania na stronie http://blog.pasch-net.de/klick/ następujących artykułów:

  • Warum sind Fremdsprachen wichtig?
  • Welche berühmte Person möchtest du kennen lernen? 

ü  Erzähle mir über deinen besten Freund/deine beste Freundin!

ü  Winterferien – was können wir machen?

ü  Was entfaltet Kreativität?

ü  Ist das typisch für Berlin?

 

Na uwagę zasługuje fakt, iż część z nich powstała podczas warsztatów dziennikarskich

w Berlinie. Gorąco zachęcamy do lektury!

 


 

Egzaminy Instytutu Goethego

Z okazji jubileuszu PASCH otrzymaliśmy w tym roku od Instytutu Goethego prezent w postaci darmowych egzaminów FIT i B1. Do egzaminu B1J przystąpiło 22 uczniów PG i SP a do FIT2 – 4. Czekamy na pozytywne wyniki.

Jubileusz PASCH

Dnia 08.06.2018 w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 10. rocznicę powołania do życia inicjatywy PASCH. Program „Szkoły Partnerzy Przyszłości”, którego pomysłodawcą był obecny prezydent Niemiec, łączy ogólnoświatową sieć 2000 szkółw ponad 100 krajach. Nasze Gimnazjum Nr 32 (a obecnie Szkoła Podstawowa Nr 53) od 2014 roku jest członkiem elitarnego grona 9 placówek oświatowych w Polsce, które współpracują z Instytutem Goethego.

W dniu obchodów jubileuszu Dyrekcja, Nauczyciele języka niemieckiego oraz Uczniowie przygotowali wiele atrakcji. Głównym punktem programu był uroczysty koncert, w ramach którego uczniowie zaprezentowali utwory niemieckojęzyczne śpiewając, grając na instrumentach bądź wykonując układy taneczne. Widownia mogła podziwiać piękne występy Zofii Geresz (kl. I e) oraz Wojciecha Wasilewskiego (kl. I a),  Anny Wąsowicz (kl. 7a SP), Urszuli Radziszewskiej (kl. III a PG), Karola Jóźwika (kl. II g ), Anny Zajkowskiej i Kamila Majtasa (kl. II g), Julii Borowik (kl. 7 b SP), a także Emilii Mistarz, Elizy Czyżewskiej (kl. 7c SP) i Amelii Schmalz (kl. 7 a SP). Koncert uświetniła swym występem również absolwentka naszej szkoły – Natalia Wnorowska wraz z studentem Akademii Muzycznej – p. Krzysztofem Gryniewickim, którzy przy akompaniamencie uczennicy klasy II f – Julii Kulik wykonali przepiękny utwór ,,Papageno” ze słynnej opery Wolfganga Amadeusza Mozarta,,Czarodziejski flet”.

Częścią koncertu był quiz, podczas którego widownia mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów niemieckojęzycznych, wygrywając słodkie upominki, a także zaśpiewać największe przeboje naszych zachodnich sąsiadów, prezentowane w formie karaoke.

Koncert poprowadzili Pola Drobisz oraz Karol Jamróz z klasy 2 gimnazjum.

Podczas dni obchodów dziesięciolecia programu PASCH na holu szkoły pojawiła się wystawa prac plastycznych, przedstawiająca kraje niemieckojęzyczne oczami uczniów, a także – uroczyście ozdobiona balonami w barwach flag: polskiej i niemieckiej – gablota z informacjami o programie. Społeczność szkolna mogła posłuchać niemieckich przebojów poprzez szkolny radiowęzeł,a także skosztować pysznych krówek z logo szkoły i programu PASCH.

Gościem specjalnym tego dnia był główny koordynator programu - Pan Piotr Szyposzyński z Instytutu Goethego w Warszawie.                                 

   DSC09942   DSC00001   DSC00011

Warsztaty muzyczne

Również we wtorek 10 kwietnia 2018r 30 gimnazjalistów naszej szkoły uczestniczyło równolegle prowadzonych warsztatach zorganizowanych przez Instytut Goethego w Warszawie. Drugie warsztaty poświęcone były współczesnej muzyce niemieckiej. Pani Rebecca Eger przybliżyła uczniom najnowsze trendy, popularne zespoły oraz wykonawców niemieckich. Zdobyte przez uczniów klasy 2c PG wiadomości, pozwolą na lepsze przygotowanie się do jubileuszu PASCH, którego punktem kulminacyjnym będzie koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Warsztaty z okazji jubileuszu PASCH

We wtorek 10 kwietnia 2018r. gościliśmy przedstawicieli Instytutu Goethego. Warszaty poświęcone były przygotowaniom do świętowania jubileuszu PASCH. Pod kierunkiem pani Justyny Ciecharowskiej uczniowie klasy 2a PG planowali kolejne kroki, ustalali działania, terminy oraz sposoby realizacji poszczególnych celów związanych z nadchodzącym jubileuszem. Zajęcia uatrakcyjnione zostały grą „Planspiel”. Poprzez zabawę młodzież mogła w ciekawy sposób nie tylko uczyć się planowania, lecz także doskonalić swoją znajomość języka niemieckiego.

DSC 0221DSC 0225DSC 0226

Warsztaty z okazji dnia nauki (liceum)

27.02.2018 w ramach dnia nauki zostały przeprowadzone dwugodzinne warsztaty nt „Umwelt”. Wzięli w nich uczniowie klas pierwszych z grup DSD. Ucząc się języka niemieckiego pod kierunkiem p. Rebbeci Egger zbierali informacje o sposobach walki z nadmierną produkcją śmieci w życiu codziennym.

 DSC08452DSC08456DSC08454

Projekt Instytutu Goethego „Klick”

Nasza szkoła w obecnym roku szkolnym rozpoczęła realizację projektu „Klick“. "Klick - online - gazeta uczniowska" jest to międzynarodowy konkurs dziennikarski organizowany w ramach projektu „Szkoły Partnerzy Przyszłości“. Temat tegorocznej edycji: "Berlin: o kim lub o czym chciałbyś/ chciałabyś relacjonować?“ W odpowiedzi na ten konkurs wpłynęło 60 zgłoszeń. Wyłoniono z nich 24 uczniów i uczennic z różnych krajów m.in. Węgier, Słowacji, Czech, Litwy, Estonii i Łotwy. Wśród czterech uczniów z Polski znalazly się dwie uczennice naszego gimnazjum: Paulina Klepadło z klasy IIIB oraz Malgorzata Szeląg z klasy IIIa. Nagrodą główną jest udział w tygodniowych warsztatach dziennikarskich w Berlinie. Projekt przeprowadzanych jest w języku niemieckim, zaś jego szkolnym koordynatorem jest p. Małgorzata Nieroda.


Warsztaty dziennikarskie w Berlinie

W dniach 01.10.- 07.10 2018 dwie uczennice naszego gimnazjum, Małgorzata Szeląg z klasy IIIa i Paulina Klepadło z klasy IIIb brały udział w warsztatch dziennikarskich, które odbywały się w Berlinie. Zostały one wybrane jako 2 z 24 uczniów szkół partnerskich programu PASCH. W wyniku wyczerpującej pracy został wykreowany artykuł o stereotypach w stolicy Niemiec, który można przeczytać na stronie gazetki uczniowskiej „Klick”. Poza naszymi uczennicami nad artykułem pracowało dwóch uczniów ze szkoły z Narwy w Estonii. Ten wyjazd stanowił doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy z zakresu pracy redakcyjnej, ale również kultury Niemiec.

20171205 101129Poznanie sięBerlin na rowerze 2

 

Warsztaty filmowe w Berlinie

W dniach 20-28 października 2017 r. odbyła się trzecia i zarazem ostatnia część warsztatów filmowych Instytutu Goethego „Flüchtlinge damals und heute”, w których wzięło udział dwoje naszych uczniów: Milena Micun z klasy II a i Szymon Leszczyński z klasy II c. Efektem tygodnia ciężkiej pracy są dwa poświęcone tematyce uchodźców filmy: „Damit sich nichts Schlechtes wiederholt” oraz „Ich bin anders, so wie du”.

W ramach projektu uczniowie mogli również odwiedzić wiele znanych miejsc w Berlinie, jak Reichstag, Mur Berliński, Brama Brandenburska i Pałac Charlottenburg oraz poznać wiele innych ciekawych miejsc, których nie pokaże w Berlinie żaden przewodnik.

„Zakończenie projektu Deutsch hat Klasse”

Projekt "Deutsch hat Klasse", realizowany w bieżącym roku szkolnym przez grupy DSD klasy VII pani profesor Małgorzaty Nierody oraz klasy III gimnazjum pani profesor Moniki Jaroszewicz dobiegł końca.Efektem kilkumiesięcznej pracy obydwu grup była zmiana aranżacji sali językowej nr 325. Uczestnicy projektu chcieli stworzyć przestrzeń przyjazną do nauki i pracy, tak, aby wszyscy w niej przebywający czuli się komfortowo. Uczniowie spotykali się, wymieniali pomysłami, dyskutowali, spędzali czas w ciekawy i kreatywny sposób, doskonaląc przy tym znajomość języka niemieckiego. Projekt przyczynił się również do ćwiczenia takich umiejętności jak praca w grupie, poszukiwanie wspólnych rozwiązań, respektowanie zdania innych czy też argumentacja i prezentacja własnych pomysłów.

 DHK grupowe IMG 20171208 120559 IMG 20180302 075927

IMG 20180301 073305 IMG 20180301 073317 IMG 20180302 080007

IMG 20180302 075944

Wystawa „Globalna kontrola i cenzura”

,,Wiedza to władza. Tę zaś dzierżą przede wszystkim ci, którzy kontrolują przepływ informacji. Dotyczy to zwłaszcza kultury cyfrowej, gdyż wszelka znajdująca się w globalnej sieci internetowej informacja może zostać zmanipulowana w sposób niekontrolowany.”

To wprowadzenie do współorganizowanej przez Goethe Institut wystawy ,,Globalna kontrola i cenzura” w białostockiej Galerii Arsenał, na którą udali się uczniowie grup DSD klas II i III gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami języka niemieckiego. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat cenzury, utajniania informacji, inwigilacji jak i masowego dostępu do danych osobowych, z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy.

Wystawa dała z pewnością uczniom do myślenia, czy warto ujawniać w sieci informacje o sobie m.in. na portalach tak popularnych wśród młodych ludzi jak Facebook czy Istagram.

018    020  IMG 20180216 145121      IMG 20180216 145059

Warsztaty muzyczne w języku niemieckim!

13.11.2017 pięćdziesięciu uczniów klas drugich gimnazjum wzięło udział w niezwykłych warsztatach muzycznych. Pod kierunkiem specjalistów: Marie Christine Banga oraz Magnusa Landsberga nasza młodzież miała okazję w sposób kreatywny doskonalić swoje umiejętności językowe i muzyczne.

Wspólna praca muzyków i uczniów połączona z zabawą uwieńczona została krótkim koncertem, podczas którego mogliśmy podziwiać kunszt artystyczny gości z Niemiec oraz rezultaty czterogodzinnych warsztatów. Młodzież zaprezentowała 2 utwory muzyczne: „Wir sind groβ” oraz „Lieblingsmensch”. Do wspólnego śpiewania została zaproszona również publiczność- uczniowie klas siódmych SP, drugich i trzecich PG oraz pierwszych LO.

Nasi poniedziałkowi goście Marie Christine Banga oraz Magnus Landsberg mieszkają na co dzień w Hamburgu, gdzie aktywnie zajmują się twórczością artystyczną na deskach teatralnych i w zespołach muzycznych (Liza&Kay, Johannes Oerding, Adel Tawil, Gregor Meyle, Sarajane, Hamburg Singt, Rocky Horror Show) oraz prowadzą imprezy artystyczne na terenie Niemiec i Szwajcarii.

Organizatorem warsztatów w naszej szkole jest Instytut Goethego w Warszawie.

 


Projekt Instytutu Goethego „Deutsch hat Klasse”

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku już po raz trzeci biorą udział w projekcie organizowanym przez Goethe-Institut Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse.

Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do partycypacji na rzecz otaczającego ich środowiska, by uczniowie poszukiwali, współdziałali i współdecydowali w dążeniu do stworzenia idealnego miejsca do nauki języka niemieckiego w szkole.

Zadaniem uczniów będzie zastanowienie się nad tym, jak będzie wyglądała ich wspólna klasa języka niemieckiego, a w konsekwencji zaaranżowanie jej tak, aby wszyscy zarówno uczniowie jak też nauczyciel czuli, że to jest „ich klasa”.

Projekt uzyskał certyfikat European Language Label, europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania iuczenia się języków obcych. Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Opiekunem projektu w szkole jest p. Małgorzata Nieroda, zespół składa się z 16 uczniów siódmych klas szkoły podstawowej, zmiany będą wprowadzane w sali 325.


 Rok szkolny 2016-2017 

Letni kurs językowy w Schwäbisch Hall  2017

Z radością informujemy, że Agnieszka Szpakowska i Kinga Papciak będą mogły wziąć udział w trzytygodniowym kursie języka niemieckiego dla młodzieży (JuKu), który odbędzie się w malowniczo położonym mieście Schwäbisch Hall. Jesteśmy pewni, że będzie to wyjątkowe przeżycie dla obu naszych uczennic z klasy IIIa gimnazjum.

Serdecznie gratulujemy i życzymy miłej zabawy!


Obóz językowy w Druskiennikach 2017

Tegoroczne stypendium Instytutu Goethego na obóz językowy w Druskiennikach otrzymała Kaja Lebiedzińska z klasy 2A gimnazjum.

 Serdecznie gratulujemy i życzymy dobrej zabawy!


Goethe Zertifikat B1 - sukces uczniów PG 32

Dnia 19.05.2017 r. uczniowie naszego gimnazjum przystąpili do egzaminu Goethe Zertifikat B1 przeprowadzonego w naszej szkole  przez komisje Instytutu Goethego.

Serdecznie gratulujemy następującym osobom uzyskania Goethe Zertyfikat B1:  Magdalenie Alifier (kl. IA), Kornelowi Talkowskiemu (kl. IB), Szymonowi Bagińskiemu, Małgorzacie Szeląg (kl IIA), Paulinie Klepadło (kl. IIB), Hubertowi Aleksiukowi, Evie Galej, Julii  Iwańczuk, Kamili Mistarz,  Annie Piłasiewicz (kl. IIIA), Zofii Geresz, Dominice Klebanowskiej, Magdalenie Rynkowskiej, Michałowi Twarowskiemu (kl. IIIB), Zuzannie Biesiada, Karolowi Janiukowi oraz Jacekowi Pietruszkiewiczowi (kl. IIIC ).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego.


Festiwal Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL

Dnia 27 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL odbywającym się pod patronatem Pierwszej Damy RP Pani  Agaty Dudy. Konkurs miał miejsce w auli Wyższej Szkoły Manedżerskiej w Warszawie. Konkurencja była ogromna, do eliminacji zgłosiło się około 100 szkół.Motywem przewodnim festiwalu była piosenka o matce. Nasze gimnazjum reprezentował duet: Zofia Geresz- solistka oraz Wojciech Wasilewski akompaniator (gitara) , który przedstawił utwór Christiny Stuermer "Mama".  Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 26 maja w Warszawie. Czekamy w napięciu na wyniki oraz trzymamy kciuki!

Organizatorzy konkursu na terenie szkoły:

Barbara Kornieluk 
Marzena Rychter


Dzień nauki z Istytutem Goethego

Miło nam było Gościc dn. 28.02.2017 p. Christopha Mohra z Instytutu Goethego w Warszawie. Podczas swojej kolejnej wizyty w naszej szkole przeprowadził warsztaty dla trzech grup uczniów klas trzecich PG przy użyciu nowoczesnej technologii informatycznej. Uczniowie mieli okazję pracować z tabletami, które przywiózł nasz gość. W grupach zmagali się z licznymi zadaniami leksykalnymi i kulturowymi. Opisywali siebie i swoich znajomych. Przedstawiali w urozmaicony i kreatywny sposób wymyślone przez siebie historie.

Już cieszymy się na jego kolejną wizytę w naszych murach szkolnych.


Tydzień Języków Obcych i gość z Instytutu Goethego

Dnia 5.12.2016r gościliśmy w szkole p. Christopha Mohra, konsultanta ds. Nauczania Języka Niemieckiego z Instytutu Goethego w Warszawie. Pan Mohr przeprowadził warsztaty dla dwóch grup uczniów na temat muzyki popularnej w Niemczech. W warsztatach uczestniczyły klasy drugie. Uczniowie mieli okazję pracować z plakatami, które przywiózł nasz gość. W grupach zmagali się z licznymi zadaniami leksykalnymi i kulturowymi. Poznali nowe zespoły, reprezentujące różne style muzyczne, dowiedzieli się o wielu festiwalach i innych imprezach kulturalnych w Niemczech.

Serdecznie dziękujemy Naszemu Gościowi i mamy nadzieję, że już wkrótce znów nasz odwiedzi.

pasch


Wyjazd do Warszawy na uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Deutsch hat Klasse": 05.-07.06. 2016

W dniach 05.-07.06.2016 grupa 28 uczniów klas I i II Publicznego Gimnazjum 32 wraz z opiekunkami panią Sylwią Toczydłowską i panią Agnieszką Rybicką (opiekunkami szkolnej grupy konkursowej) brało udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zostali zaproszeni przez Instytut Goethego na galę rozdania nagród w konkursie "Deutsch hat Klasse", w którym również uczestniczyli. Mimo, że tym razem nie zajęliśmy żadnego miejsca, niezmiernie miło nam było uczestniczyć w spotkaniu laureatów. Nasi uczniowie miło spędzili czas, poznając rówieśników z innych szkół należących do programu PASCH.

W trakcie pobytu opiekę nad naszą grupą sprawował koordynator programu PASCH w Polsce pan Piotr Szyposzyński z Instytutu Goethego w Warszawie.

W poniedziałek gimnazjaliści uczestniczyli w grze symulacyjnej "Klasa z klasą", której ideą było współdziałanie, współdecydowanie i współodpowiedzialność w planowaniu i podejmowaniu decyzji w grupach. Uczniowie naszego gimnazjum grali ze swoimi rówieśnikami z Warszawy i Łodzi.

Po południu odbyło się uroczyste wręczenie nagród, które uroczyście rozpoczęła pani Ulrike Würz (Zastępca Dyrektora Instytutu Goethego oraz  Dyrektor Działu  Językowego) oraz pomysłodawczyni konkursu "Deutsch hat Klasse" pani Ewa Ostaszewska. Honorowym gościem gali był ambasador Niemiec w Polsce pan Rolf Nikel oraz przedstawiciele MEN.

Główną atrakcją tego dnia był koncert niemieckiego zespołu Tom Thaler & Basil, przy którego muzyce doskonale bawili się wszyscy zaproszeni przez Instytut Goethego goście.

 

   

   

 

 

 

 

  

   


Festiwal teatralny w Wilnie: 20.-26.05.2016

Od 20 maja, przez 6 dni nasi gimnazjaliści wraz z opiekunami panią Agnieszką Rybicką, panią Alicją Kamińską oraz naszym praktykantem Jakobem Gomolką oraz uczniowie szkół PASCH z Węgier, Litwy i Słowacji uczestniczyli w warsztatach teatralnych "Teilen und Tauschen" zorganizowanych przez Instytut Goethego w Pradze. Pod kierunkiem instruktorów i pedagogów młodzież przede wszystkim doskonaliła umiejętności językowe oraz próbowała interpretować fragmenty sztuk, których autorami byli również utalentowani gimnazjaliści. Poza ciężką pracą nad tekstami był czas na zwiedzanie Wilna i okolic. Atrakcją była też wycieczka do Trok i występ "Afrikos Muzikos Vilniuje".

 

Na zakończenie warsztatów uczniowie zaprezentowali swoją twórczość sceniczną przed ambasadorami Polski i Węgier oraz publicznością, która bardzo żywo reagowała na to, co działo się na scenie i rzęsistymi brawami nagradzała młodych artystów. Opiekunami grupy teatralnej są p.Agnieszka Rybicka, p.Barbara Kornieluk oraz Jakob Gomolka przebywający w naszej szkole  w ramach współpracy z niemiecką organizacją "Kulturweit".

Cały spektakl można będzie obejrzeć w naszej szkole 17 czerwca o godzinie 9.00.

Serdecznie zapraszamy!


Deutsch hat Klasse

Grupa 28 uczniów biorących udział w projekcie „Deutsch hat Klasse” od października 2015 roku spotykała się regularnie w celu zaaranżowania sali 325, tak by jej wnętrze sprzyjało nauce języka niemieckiego. Burza mózgów, długie dyskusje, a w końcu zapał i praca grupy zaowocowała stworzeniem pięknych dekoracji okazjonalnych oraz stałych. Uczniowie przygotowując samodzielnie materiały stymulujące naukę oraz dekoracje  rozwijali swoje zainteresowanie związane z poznawaniem języka niemieckiego oraz poznawali geografię, kulturę  i tradycje krajów niemieckojęzycznych. Ważnym elementem realizacji projektu była umiejętność pracy w grupie, współdecydowanie i współdziałanie.

Prace grupy, oraz realizację ich pomysłów wspierało wielu ludzi: Dyrekcja, rodzice oraz pracownicy administracji szkoły za co serdecznie dziękujemy!!

Główny etap projektu „Deutsch hat Klasse” został ukończony, co nie oznacza, że członkowie grupy nie mają więcej pomysłów. Nadal się spotykają i przyjemnie spędzając czas, wspólnie tworzą wizualizacje swoich pomysłów.

 

 


Trzytygodniowe stypendium językowe JuKu - sierpień 2016

Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły Julia Masalska oraz Magdalena Tomaszuk otrzymały stypendium JuKu 2016 -– trzytygodniowy letni kurs językowy w Niemczech.

Stypendium zostało ufundowane przez Instytut Goethego w ramach udziału Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w inicjatywie PASCH „ Schulen: Partner der Zukunft”  („Szkoły: Partnerzy Przyszłości”).

Julia i Magda spędzą trzy tygodnie w Niemczech, podczas których będą uczestniczyć w kursie językowym, wycieczkach krajoznawczych, projektach. Udział w JuKu to możliwość spotkania uczniów szkół PASCH z całego świata, nawiązania przyjaźni oraz doskonalenia znajomości języka niemieckiego.

 Gratulujemy!


Wizyta przedstawicieli Instytutu Goethego w naszej szkole! -18.01.2016

18.01.2016r. gościliśmy w naszej szkole  przedstawicieli Instytutu Goethego w Warszawie, panią  Ulrikę Würz (Zastępca Dyrektora Instytutu Goethego oraz  Dyrektor Działu  Językowego), panią  Agnieszkę Skotarek (Zastępca Dyrektora Kursów i Egzaminów) oraz pana Piotra  Szyposzyńskiego (Koordynator projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości“ – PASCH).

Pani Agnieszka Skotarek przeprowadziła szkolenie dla naszych wszystkich nauczycieli języka niemieckiego, dotyczące przygotowania i przeprowadzenia egzaminów Instytutu Goethego dla młodzieży FIT1 oraz FIT2.

Pan Piotr Szyposzyński spotkał się natomiast z rodzicami oraz  zainteresowanymi uczniami PG32 oraz międzyszkolnych popołudniowych grup DSD, na którym przekazał najważniejsze informacje dotyczące tych egzaminów.

Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne dzięki współpracy z Instytutem Goethego stwarza swoim uczniom możliwość uzyskania potwierdzenia znajomości języka niemieckiego jako obcego (Deutsch als Fremdsprache), poprzez przystąpienie do egzaminów Fit in Detsch1 lub Fit in Deutsch2 opracowanych przez Goethe-Institut.

Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutsch 1 oraz A2: Fit in Deutsch2 jest przeprowadzany i oceniany na całym świecie według tych samych kryteriów. Prace pisemne i egzamin ustny oceniane są zawsze  na podstawie tych samych, jednolitych kryteriów przez dwóch egzaminatorów.

Mamy nadzieję, że możliwość przystąpienia i zdania tych egzaminów zmotywują uczniów gimnazjum do dalszej efektywnej nauki języka niemieckiego.

 

   

 

Więcej informacji na temat egzaminów:

Fit in Deutsch  1: https://www.goethe.de/de/spr/kup/prf/prf/gzfit1.html

Fit in Deutsch 2: https://www.goethe.de/de/spr/kup/prf/prf/gzfit2.html


Sukces w konkursie  teatralnym!

Nasi uczniowie klas III PG: Julia Bogusz, Urszula Puciłowska, Weronika Muśko, Ewa Gross, Karol Jóźwik, Michał Gerasimiuk, Konrad Szaciło i Maciej Szerenos  zostali laureatami międzynarodowego festiwalu teatralnego w języku niemieckim "Teilen und Tauschen".

  

Został on zorganizowany przez Instytut Goethego w Pradze. W konkursie wzięły udział szkoły PASCH z Węgier, Polski, Litwy, Słowacji i Czech. Nagrodą są międzynarodowe tygodniowe warsztaty teatralne w Wilnie.

Opiekunami grupy teatralnej są p.Agnieszka Rybicka, p.Barbara Kornieluk oraz Jakob Gomolka przebywający w naszej szkole  w ramach współpracy z niemiecką organizacją "Kulturweit".

 Serdeczne gratulacje!!!


Deutsch hat Klasse

Niemiecki ma klasę/ Deutsch hat Klasse
- WSPÓŁPRACUJEMY, WSPÓŁDECYDUJEMY, WSPÓŁDZIAŁAMY

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobili i nasi uczniowie z Gimnazjum Nr. 32 Dwujęzyczne   w Białymstoku . Są obecnie jednym z 79 zespołów biorących udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2015/2016. Nasz zespół liczący 28 uczniów z pierwszych i drugich klas gimnazjum będzie pracował pod kierunkiem p. Agnieszki Rybickiej oraz p. Sylwii Toczydłowskiej, a zmiany będą przeprowadzane w sali 326.

Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę. 

Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą poszukującym informacji.

Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.

Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec . 


 "Wir haben Klasse" marzec - czerwiec 2015

W marcu 2015 r. klasa III b PG wzięła udział w konkursie organizowanym przez  Goethe – Instytut „Wir haben Klasse” („My mamy klasę”). Celem konkursu była zmiana wystroju wnętrza jednej z sal lekcyjnych tak, aby nauka w niej była przyjemniejsza. Uczniowie pod kierunkiem opiekuna projektu, pani Agnieszki Zalewskiej, dekorowali salę 321. Klasa została podzielona na mniejsze grupy, które podzieliły się zadaniami. Efektem pracy były m.in. dekoracje ścienne na tablicach korkowych, prace, plakaty, ozdoby okienne oraz na drzwiach sali, w dużej mierze zrobione własnoręcznie przez uczniów. Uczniowie przynieśli też kwiaty doniczkowe na parapet. Jedna z tablic korkowych oraz ozdoby okienne i na drzwiach poświęcone były tematowi „Ostern” („Wielkanoc”), gdyż urządzanie sali przypadło w okresie przed Świętami Wielkanocnymi.

Uczestnictwo w projekcie i aranżowanie sali sprawiło uczniom wiele satysfakcji. Pracując nad zmianami poznawali nie tylko język niemiecki, ale uczyli się również współpracy – przedstawiając swoje pomysły, dyskutując i dochodząc do kompromisów.

Na koniec roku szkolnego 2014/2015 uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz torby z logo Goethe – Instytut.

Poprzez ten projekt pokazaliśmy, że język niemiecki w naszej szkole jest bardzo ważny i popularny.


 "Stofftaschenprojekt" - prezenty z Chińskiej szkoły PASCH

22 czerwca 2015r. dotarła do Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w Białymstoku przesyłka z Chin. Uczniowie realizujący projekt w języku niemieckim, otrzymali prezent od rówieśników ze szkoły partnerskiej w Qingdao No.2 High School (Chiny). Są to ekologiczne, bawełniane torby ozdobione równie wyjątkowymi rysunkami, jakie nasi uczniowie wysłali do uczniów z Chin.

 Kolejnym etapem projektu będzie nawiązanie korespondencji z koleżankami i kolegami z Qingdao.

 Projekt jest realizowany pod patronatem Instytutu Goethego w ramach inicjatywy PASCH „Schulen: Partner der Zukunft” (Szkoły: Partnerzy Przyszłości”).

 Projekt koordynują nauczyciele języka niemieckiego: p. Marta Zackiewicz-Wasilewska (Białystok) i p. Qu Xi (Qingdao).

 

 

„Stofftaschenprojekt” – międzynarodowy projekt w języku niemieckim

Uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w Białymstoku  rozpoczęli pracę nad projektem w języku niemieckim.

Partnerem projektu jest szkoła z Chin Qingdao No.2 High School.

Język niemiecki jest językiem łączącym na całym świecie szkoły partnerskie PASCH. Dzięki projektowi uczniowie z Białegostoku i Qingdao będą mogli się poznać, nawiązać korespondencję, a w przyszłości wziąć udział w wymianie uczniowskiej pomiędzy szkołami.

Uczniowie przygotowują dla rówieśników ze szkoły partnerskiej własnoręcznie wykonany prezent. Są to ekologiczne, bawełniane torby ozdobione wyjątkowymi rysunkami inspirowanymi hasłem „PRZYJAŹŃ”.

Przygotowane torebki wraz z krótkimi listami zostaną wysłane do szkoły partnerskiej i być może dadzą początek interesującej przyjaźni.

Projekt koordynują nauczyciele języka niemieckiego: p. Marta Zackiewicz-Wasilewska (Białystok) i p. Qu Xi (Qingdao).


Trzytygodniowe stypendium językowe JuKu 2015

 Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły Daria Sadowska  (IIIa gim) i Kornel Papciak (IIIb gim) otrzymali stypendium JuKu 2015 -– trzytygodniowy letni kurs językowy w Niemczech .

Stypendium zostało ufundowane przez Instytut Goethego w ramach udziału Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w inicjatywie PASCH „ Schulen: Partner der Zukunft”  („Szkoły: Partnerzy Przyszłości”).

Daria i Kornel spędzą trzy tygodnie w Niemczech, podczas których będą uczestniczyć w kursie językowym, wycieczkach krajoznawczych, projektach. Udział w JuKu to możliwość spotkania uczniów szkół PASCH z całego świata, nawiązania przyjaźni, doskonalenia znajomości języka niemieckiego.

 Gratulujemy!


21 listopad 2014r - oficjalne przekazanie naszej szkole certyfikatu współpracy PASCH

21 listopada 2014 roku obchodziliśmy 95. rocznicę powstania szkoły.

W tym dniu bardzo ważnym punktem programu było oficjalne przekazanie PG 32 certyfikatu współpracy PASCH. Dyrektor Szkoły Dariusz Bossowski podkreślił wagę współpracy z Instytutem Goethego i stwierdził, iż korzyści jakie płyną z niej dla naszych uczniów i całej szkoły są nie do przecenienia.

 

 W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas bardzo ważni goście:

Pan Claas-Dietrich König - Zastępca kierownika Wydziału Kultury w Ambasadzie Niemiec w Warszawie

Pani Ulrike Würz - Zastępca Dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie

Dr Cordula Hunold  - Koordynator programu PASCH w Europie Środkowowschodniej, Instytut Goethego Praga

Spektakularnym wydarzeniem tego dnia był występ w naszej szkole niemieckiego rapera Chefketa, to oczywiście również inicjatywa Instytutu Goethego oraz wynik przystąpienia  PG 32  do programu PASCH. Specjalną niespodziankę dla Chefketa przygotowali uczniowie kl. II PG Karol Jóźwik i Wojtek Wojtkowski, którzy pod opieką p. Łukasza Krawczyka napisali własną piosenkę specjalnie dla naszego gościa i przed występem rapera zaprezentowali ją całej społeczności szkolnej i innym gościom.

Relację z koncertu można przeczytać na stronie:

 Ambasady Niemiec: http://www.polen.diplo.de/Vertretung/polen/de/11-kultur-dt-minderheit/01-aktuelles/deutschinpolen.html

 Instytutu Goethego: http://www.goethe.de/ins/pl/lp/lhr/dlp/pas/ver/de13674191.htm

          

        

        

        

        

                      więcej zdjęć z koncertu Chefketa w galerii szkolnej - zapraszamy


30 października 2014r - niezwykła lekcja języka niemieckiego

Instytut Goethego przy współpracy z  CEN w Białymstoku zaprosił naszych uczniów gimnazjum na niezwykłą lekcję niemieckiego, która odbyła się  30 października 2014r. 75 uczniów II klas gimnazjum wzięło udział w niezwykłym przedstawieniu "Robinson Crusoe" na podstawie sztuki Nino DIntrony i Giacomo Ravicchia, które odbyło się w budynku CEN na ul. Złotej w Białymstoku. Reżyseria i obsada: Achim Conrad (movingtheare.de) i Andrzej Bocian (Teatr Baj).

Spektakl ROBINSON AND CRUSOE wyruszył na tournée po Polsce zorganizowane przez Instytut Goethego. Pierwszą część wędrówki Robinsona po północnej i wschodniej części Polski zorganizował Goethe Instytut  w Warszawie. Od 27 do 30 października spektakl odwiedził Piłę, Trąbki Wielkie, Olsztyn i Białystok. Następnie 3 listopada rozpoczął  tournée po Polsce południowej.

W spektaklu wystąpiło dwóch aktorów: z Niemiec i Polski, każdy z nich używał na scenie swego ojczystego języka.

Bohaterowie spektaklu noszą symboliczne imiona od imienia i nazwiska Robinsona Crusoe z powieści Daniela Defoe. Autorzy sztuki rozdzielili znanego bohatera literackiego na dwóch: Robinsona i Crusoe. Właśnie w tym i cały spektakl się mieści. To opowieść o wrogości i przyjaźni, o lęku przed obcym i odkrywaniu podobieństw między ludźmi.
Ten ważny temat został przedstawiony z lekkością i humorem.
Dwóch mężczyzn na dachu domu. Wokół woda, aż po horyzont. Mówią różnymi językami. Nie mogą się porozumieć. Skąd się tam wzięli? Nie to pytanie jest w spektaklu najważniejsze, ale  co tak naprawdę w porozumieniu dwóch osób jest najistotniejsze.

Po przedstawieniu, które wszystkim się bardzo podobało, nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z aktorami o ich życiu, zawodzie oraz samym przedstawieniu.

       

       

      

Kontakt

85 65 11 416