• Poznaj Mistrza
  • Opis projektu

Poznaj mistrza

Pytanie o sens ma jakiś sens

prof. Jerzy Jedlicki

Od września 2017 roku organizujemy w naszej szkole nowy projekt pt. „Poznaj Mistrza”. Są to spotkania z ludźmi kultury, nauki, sportowcami, przedsiębiorcami. Przede wszystkim z Gośćmi, którzy mają coś intersującego do powiedzenia, którzy inspirują, których warto wysłuchać. Głównym założeniem projektu jest rozwijanie zainteresowań ucznia, pokazywania różnych dróg kariery zawodowej, ale przede wszystkim najważniejsze jest samo spotkanie i rozmowa z kimś, kto osiągnął sukces, jest mistrzem w dziedzinie którą się zajmuje. Wierzymy, że ważne są takie spotkania, które inspirują, zmuszają do myślenia, do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość w której żyjemy.

Zapraszamy bardzo różnych Gości, których łączy przede wszystkim jedno – mają nam wszystkim coś ważnego i interesującego do powiedzenia. Są to niespieszne rozmowy pozwalające na poznanie naszych bohaterów, wysłuchanie co według nich jest naprawdę ważne. Zapraszamy Gości, których lubimy, cenimy, przede wszystkim  chcemy słuchać. Takich, którzy odkryją przed nami nowe światy. Chcemy rozmawiać o wszystkim, wciągnąć do rozmowy naszych uczniów, nauczyć ich dialogu z kimś, z kim nie zawsze musimy się zgadzać. Chcemy pokazać też, że mimo zmian technologicznych, nowych mediów, szybkości naszego życia, powinniśmy znaleźć czas na swobodną i szczerą rozmowę.

Cykl spotkań ma być pomostem między naszymi uczniami a Gośćmi, służyć przekazywaniu wiedzy i doświadczeń. Żeby zabierać głos w jakiejś sprawie potrzebujemy wiedzy, umiejętności wyciągania wniosków, perspektywy i doświadczenia. Zapraszani przez nas Goście spełniają wszystkie te kryteria.

W jednej z chińskich bajek (Jak zostać mistrzem?) uczeń pytał Buddę o to  co należy zrobić żeby zostać mistrzem? Po wielu próbach, kiedy trochę znudzony opowiedział co potrafi („Potrafię pomóc drugiemu człowiekowi i uśmiechnąć się do niego”) usłyszał – jesteś Mistrzem. Wierzymy, że oprócz nauki powinniśmy jako szkoła wychowywać, uczyć szacunku, a przede wszystkim czerpać radość ze spotkania i obcowania z drugim człowiekiem.

Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na pytania co ma naprawdę znaczenie. Profesor Jerzy Jedlicki mówił w jednym z wywiadów, że […] najistotniejsze są prawdziwe przeżycia. Pasje, poznawanie świata, rozumienia bliskich ludzi. Wierzymy, że te spotkania pozwolą przynajmniej w części sprostać tym celom.