• Szkoły – Partnerzy Przyszłości

Szkoły partnerzy przyszłości

Wraz z decyzją przystąpienia do programu DSD II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku zostało przyjęte do międzynarodowej wspólnoty szkół partnerskich „Szkoły- Partnerzy Przyszłości” („Schulen – Partner der Zukunft”). Dnia 20 listopada 2009 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a gościem honorowym uroczystości była Attaché ds. Kultury Ambasady Niemiec - Pani Jana Orlowski.„Szkoły- partnerzy przyszłości” to powołana w 2007 roku do życia inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Ma ona za zadanie utworzenie międzynarodowej sieci ponad tysiąca szkół, która z jednej strony umożliwia dostęp do języka i kultury niemieckiej, a z drugiej strony tworzy światową platformę wymiany. Jej celem jest zainteresowanie młodych ludzi na całym świecie językiem, nowoczesnym państwem i społeczeństwem niemieckim. Otwartość na nowe doświadczenia kulturalne, nowe języki jest dobrą drogą do tolerancji i porozumienia między ludźmi i kulturami. Celem inicjatywy szkół partnerskich jest umożliwienie międzynarodowej wymiany i nowych kontaktów w języku niemieckim. Na stronie internetowej www.pasch-net.de nauczyciele i uczniowie mogą znaleźć informacje dotyczące wymiany, udziału w projektach międzynarodowych, albo po prostu porozmawiać na czacie.