Testowanie metod

W  grudniu i styczniu trwało testowanie materiałów i lekcji opracowanych przez nauczycieli, którzy w sierpniu uczestniczyli w szkoleniach metodycznych w Canterbury (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii). Przygotowane materiały były przede wszystkim oparte na autentycznych materiałach, filmikach bądź artykułach, dostępnych online. Ćwiczenia wykorzystywane na zajęciach  lekcyjnych opracowano zgodnie z nowopoznanymi  formami i metodami pracy opartymi głównie na multimediach. Pojawiły się ćwiczenia stworzone przy wykorzystaniu  między innymi aplikacji padlet, wordcloud, animato.

Jedną z takich lekcji była lekcja na temat diety, zdrowej żywności i zdrowego stylu życia  przeprowadzona 1 grudnia 2016r. przez pana prof. Igora Karpiuka w klasie 1 E LO. Na zajęciach wykorzystano zasoby internetowe oraz aplikację padlet. Celem lekcji było rozwijanie umiejętności rozumienia tekstu czytanego oraz dyskutowania,  wyrażania swoich opinii w odniesieniu do kwestii poruszonych w artykule.

Lekcja z wykorzystaniem materiałów szkoleniowych opracowanych przez panią prof. Urszulę Orpik została przeprowadzona w klasie II F LO, oraz III abc PG. Zajęcia lekcyjne oparte były na zasobach internetowych, po obejrzeniu 20 minutowego  filmu  ''Validation",  uczniowie wykonywali zadania oraz przeprowadzili dyskusję. Przed obejrzeniem filmiku uczniowie wykonali zadanie na słownictwo, które pojawiło sie na nagraniu. Ich zadaniem było dopasowanie znaczenia wyrazu do jego definicji. Następnie uczniowie ,w trakcie oglądania, odpowiadali na pytania zamieszczone na karcie pracy. Po obejrzeniu filmu odbyła się burzliwa dyskusja na temat jego przesłania. Celem lekcji było wprowadzenie nowego słownictwa oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia dyskusji.

Opracowane przez siebie materiały testowali również nauczyciele uczący w gimnazjum dwujęzycznym swoich przedmiotów w języku angielskim. Pani prof.Ewa Kiersnowska tak opisała przeprowadzoną przez siebie lekcję:

„ Matematyka jest przedmiotem, który uczniowie postrzegają jako trudny, jeśli jest jeszcze uczony po angielsku, to uczniowie odczuwają go jako jeszcze trudniejszy. Aby pomóc uczniom poznać tajniki geometrii po angielsku przygotowałam lekcję, w której wykorzystałam film animowany. Uczniowie poprzez wspólne śpiewanie piosenki łatwiej przyswoili angielskie słownictwo. Opracowałam także grę dydaktyczną „memory”, która zdecydowanie pomogła w zapamiętaniu trudnych angielskich nazw obiektów geometrycznych. W czasie lekcji uczniowie byli podzieleni na zespoły 4-osobowe.
Po rozegraniu jednej gry zwycięzcy z każdego zespołu zmierzyli się ze sobą. Zwycięzca otrzymał nagrodę.”

Lekcja z wykorzystaniem materiałów multimedialnych z historii została przeprowadzona przez p. prof. Michała Dobkowskiego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film po angielsku na temat historii polski. Po projekcji uczniowie odszukiwali znaczenia poruszanych w filmie słów. Następnie, na podstawie filmu oraz pogadanki nauczyciela, mieli za zadanie ułożyć historyjkę z wykorzystaniem obrazków i innych pomocy dydaktycznych. Ostatnim etap lekcji było udzielenie odpowiedzi na pytania, które znaleźli w kopertach - była to forma gry połączona ze sprawdzeniem wiedzy.