Instytut Młodego Dyplomaty

Istnieją dwa sposoby rozstrzygania sporów: jeden przy pomocy argumentów, drugi przy użyciu siły; a ponieważ pierwszy z nich jest właściwy człowiekowi, a drugi dzikim zwierzętom, należy uciec się do drugiego sposobu tylko wówczas, gdy nie możemy użyć pierwszego.

Cyceron

Instytut  Młodego Dyplomaty

IMD jest miejscem spotkań uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zainteresowanych historią dyplomacji, protokołem dyplomatycznym oraz stosunkami międzynarodowymi, a także lokujących swoje zawodowe plany na przyszłość ze służbą dyplomatyczną oraz służbą publiczną.

Naszą intencją jest aby młodzież II LO miała możliwość uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych, debatach oraz wszelkich innych formach pozwalających rozszerzać swoje zainteresowania o charakterze: politologicznym, historycznym, prawnym, analitycznym.

Udział w zajęciach prowadzonych w ramach IMD pozwoli uczniom nabyć i rozwinąć umiejętność krytycznego i analitycznego myślenia, organizacji pracy w grupie, a także bieżąco monitorować i analizować wszystko to co dzieje się w obrębie szeroko rozumianych stosunków międzynarodowych. Nadto uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie wystąpień publicznych (autoprezentacja, retoryka), negocjacji oraz kierowania zespołem.

Zależy nam, aby nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniach oraz konferencjach naukowych poświęconych problematyce międzynarodowej, a także w spotkaniach z politykami, dyplomatami, nauczycielami akademickimi. Jest to możliwe tym bardziej, że nasza Szkoła współpracuje z Instytutem Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie kilka lata temu uruchomiono kierunek studiów – stosunki międzynarodowe. Pozwoli to w jeszcze lepszym poznaniu realiów rządzących relacjami międzynarodowymi we współczesnym świecie. Członkowie IMD odbywać będą także wycieczki do instytucji publicznych, w miarę możliwości dyplomatycznych i konsularnych.

Oprócz tego członkowie IMD będą organizować spotkania, panele dyskusyjne, debaty z uczniami innych szkół średnich naszego regionu.

J. Brzozowski