Festiwal Dyplomatyczny 25. 02. 2016 r.

Czwartek był przedostatnim dniem Festiwalu. Zakończyła się już seria wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych, na które uczęszczaliśmy od ponad tygodnia. Na zakończenie Festiwalu Dyplomatycznego (26.02) odbędzie się symulacja obrad Narodów Zjednoczonych, podczas której będziemy szukać rozwiązania dla problemu migracji we współczesnej Europie. Zadaniem delegatów reprezentujących 46 państw, będzie próba znalezienia rozwiązania dla tego problemu oraz spisanie stosownych rezolucji.

GALERIA

Wczorajszy dzień rozpoczęliśmy od interesującego wykładu poprowadzonego przez Pana doktora Konrada Szamryka (Unwiersytet w Białymstoku) na temat języka polityków. Pan doktor wyjawił nam sekrety skutecznej manipulacji słowem, którą stosują politycy do osiągnięcia zamierzonych celów. Okazało się, że wiele wyrażeń i zwrotów nie jest jednoznacznych, a ich odbiór zależy jedynie od kontekstu ich użycia, co zostało pokazane na przykładach wypowiedzi najsłynniejszych przedstawicieli polskiej sceny politycznej. Uczniowie nie omieszkali zadawać wielu pytań, a w pewnym momencie można by pomyśleć, że dyskusja nie dobiegnie końca. Było to zdecydowanie spotkanie warte zapamiętania.

Następnie doktor Wojciech Walczak (Uniwersytet w Białymstoku) opowiedział nam o protokole dyplomatycznym. Przedstawił, jak bardzo jest on zróżnicowany w zależności od państwa i kręgu kulturowego. Wykład umiliły zabawne fotografie oraz filmy ukazujące wpadki znanych osobistości świata politycznego.

Kolejne spotkanie zostało skierowane między innymi do klas matury międzynarodowej - przedstawicielka Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, Pani Claire Bea, opowiedziała historię popkultury amerykańskiej i wyjaśniła dlaczego obecnie pełni tak ważną rolę w życiu nie tylko amerykańskiej społeczności, ale i całego świata. Podzieliła się z także istotnymi informacjami na temat studiów w Stanach Zjednoczonych oraz opowiedziała o swojej pracy w Ambasadzie. Otwarta i bezpośrednia postawa Pani Sekretarz Bea spowodowała, że pytań nie brakowało.

Oprócz tego odbył się turniej gier dyplomatycznych oraz quiz dotyczący wiedzy nt. stosunków międzynarodowych, który zwyciężył Dominik Wesołowski z klasy 3G, drugie miejsce zajął Jacek Wojtulewicz również z klasy 3G.

Wieczorem przedstawiciele Instytutu Młodego Dyplomaty wzięli udział w nagraniu audycji w Radio Białystok poświęconej innowacji pedagogicznej Historia Dyplomacji. Protokół Dyplomatyczny realizowanej w II Liceum Ogólnokształcącym oraz o I edycji Festiwalu Dyplomatycznego.