Festiwal Dyplomatyczny 24. 02. 2016 r.

Tak jak i w poprzednich dniach, tak i dzisiaj gościliśmy dziś wiele ciekawych osobistości, które odwiedziły naszą szkołę w ramach Festiwalu Dyplomatycznego. Pierwszy wykład poprowadził Pan Profesor Artur Pasko (Uniwesytet w Białymstoku), który opowiadał o tym, jak po 1945 roku wykorzystywano sport dla celów władzy komunistycznej, często przy użyciu "brudnych" metod. Zapoznaliśmy się z różnymi ciekawostkami związanymi z funkcjonowaniem sportu w PRL-u. Ważne jest, by pamiętać jak sport od zawsze wpisuje się w polityczny kontekst i jest wykorzystywany do polityki zagranicznej. O tym również mówił Pan Profesor.

Na kolejnym spotkaniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, na co zwracają uwagę potencjalni pracodawcy. Pierwsze wrażenie robimy w ciągu pierwszych siedmiu sekund i to te siedem sekund jest najważniejsze  - szczególnie w dyplomacji.

GALERIA

Następny punkt wydarzenia był zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym - polski dziennikarz Pan Marcin Meller opowiadał uczniom o swojej pracy, inspiracjach, dzielił się wspomnieniami z czasów szkolnych. Sporo mogliśmy usłyszeć o specyfice pracy reportera wojennego, tym jak wojna zmienia ludzi i patrzenie na światowy teatr relacji międzynarodowych.

Elementem kończącym dzisiejszy dzień Festiwalu był ciekawy wykład połączony z dyskusją, poprowadzony przez przedstawicielkę Forum Młodych Dyplomatów – Panią Aleksandrę Skupińską. Skoncentrowaliśmy się na Kurdystanie - poruszyliśmy kwestię jego niezależności, znaczenie w kontekście konfliktu Zachodu ze Wschodem oraz w jaki sposób możemy rozwiązać obecne problemy dotykające Bliski Wschód.

Festiwal trwa już pięć dni, a to jeszcze nie koniec okazji do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie dyplomacji i stosunków międzynarodowych. Kolejne wydarzenia już jutro.