II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

Trzeci Dzień Festiwalu Dyplomatycznego – 22. 02. 2016 r.

 Kurdystan, dyplomacja publiczna i polityka zagraniczna na poziomie samorządów to tylko kilka z tematów, jakie zostały dziś poruszone w ramach trwającego Festiwalu Dyplomatycznego.

przejdź do galerii

To już trzeci dzień podczas którego spotykamy się z szeregiem interesujących postaci związanych zawodowo z dyplomacją i stosunkami międzynarodowymi – zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej.

Dzień rozpoczął się wykładem Pani doktor Magdaleny El Ghamari, która opowiedziała nam o wielu zawiłościach współczesnej dyplomacji w arabskim wydaniu. Licznie zgromadzeni uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących prowadzenia polityki zagranicznej w krajach arabskich. Szczególnie zainteresowanie wzbudziła nieznana, lecz wpływowa rola kobiet oraz rodziny w dyplomacji.

 Po rozmowie na temat specyfiki dyplomacji w krajach bliskowschodnich przyszedł czas na coś zdecydowanie bliższego zdecydowanej większości z nas – wykład pt. „Samorządowy wymiar dyplomacji”. Naszą szkołę zaszczycił swoją obecnością Pan Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który w swoim wystąpieniu zapoznał nas z realiami prowadzenia współpracy międzynarodowej na poziomie samorządów. Warto w tym miejscu nadmienić, że wszystkie białostockie Konsulaty Honorowe zostały otwarte w ciągu ostatnich 10 lat, a Białystok jest coraz aktywniejszym międzynarodowo ośrodkiem. Po krótkiej przerwie społeczność szkolna zyskała możliwość spotkania się z białostockim Korpusem Konsularnym. Konsulowie Rumunii, Republiki Malty, Republiki Finlandii, Republiki Mołdawii i Wielkiego Księstwa Luksemburga opowiadali o swoich prywatnych związkach z ich krajami wysyłającymi oraz swoim związku z dyplomacją. Nie zabrakło również ciekawych spostrzeżeń dotyczących „wielkiej” polityki zagranicznej i współpracy krajów, które reprezentują z Polską.

 Dla większości uczniów ostatnim wydarzeniem dzisiejszego dnia była wizyta Naczelnika Departamentu Wydziału Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ Pani Agaty Czyrsznic-Dobrowolskiej. Od absolwentki naszego liceum usłyszeć mogliśmy przede wszystkim o budowaniu tzw. „soft power”, które nabiera coraz większego znaczenia we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Pani Naczelnik przedstawiła również działania podejmowane przez polskie ministerstwo na rzecz promocji polskiej marki za granicą.

 Stali członkowie Instytutu Młodego Dyplomaty oraz chętni uczniowie zostali w szkole dłużej, aby uczestniczyć w wykładzie o Kurdystanie oraz panelu dyskusyjnym o najważniejszych problemach i zagrożeniach rejonu Bliskiego Wschodu. Problematykę Kurdów – wielkiego narodu bez państwa – przybliżył nam Pan Piotr Sosnowski z Akademii Obrony Narodowej, który od wielu lat zajmuje się tym tematem. Dowiedzieć mogliśmy się m.in. o podziałach występujących między Kurdami z różnych regionów, a także o geopolitycznych przeszkodach i grze mocarstw przeszkadzającej w uzyskaniu przez Kurdystan niepodległości. Spotkanie zostało zwieńczone długą i bardzo żywiołową dyskusją pomiędzy uczniami, a Panem prof. dr hab. Danielem Boćkowskim, Panią dr Magdaleną El Ghamari oraz wspomnianym już Panem Piotrem Sosnowskim.  Rozmowa, choć koncentrująca się głównie na problemach Bliskiego Wschodu, przebiegła niezwykle aktywnie, a wśród poruszanych tematów znalazło się wiele palących problemów.

Ciężką pracę organizatorów Festiwalu Dyplomatycznego docenił sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pan Jan Dziedziczak, który skierował do społeczności szkolnej list.

Kolejne wydarzenia Festiwalu już jutro.

Kontakt

85 65 11 416