II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

Kolejny dzień Festiwalu Dyplomatycznego...

Kolejny dzień Festiwalu Dyplomatycznego w naszej Szkole upłynął pod znakiem kultury, historii i polityki Rumunii. Centralną częścią było spotkanie z Jego Ekscelencją Panem Ambasadorem Rumunii w Polsce Ovidiu Drangą, Panią Konsul Honorową Rumunii Ewą Moroz-Ustymowicz i Panią Dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury Sabrą Daici.

GALERIA

Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszył się wykład Pana Ambasadora, który poprowadził go w bardzo interaktywnej formie i w całości w języku angielskim. Społeczność szkolna miała możliwość podyskutować z Ambasadorem na temat przyszłości Unii Europejskiej, roli naszych państw w kształtowaniu polityki europejskiej oraz historii przyjaźni polsko-rumuńskiej.
Kolejnym punktem programu był wykład dr hab. Roberta Suskiego z białostockiego Uniwersytetu. W ciekawej formie opowiedział nam o związkach historii, popkultury i literatury na przykładzie owianej licznymi legendami postaci Draculi. Dodatkowym atutem była niewątpliwie wesoła forma w jakiej przebiegło spotkanie.
Po debacie na temat palących problemów współczesnego świata oraz spotkaniu z historią przyszedł też czas na chwilę rozluźnienia w postaci pokazu filmów. Dalej obracaliśmy się jednak w stałej tematyce Festiwalu Dyplomatycznego, oglądając nagradzany film „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”. Utwór ukazywał realia podziemia aborcyjnego w Rumunii, ujmując to w kontekst nietypowej sytuacji politycznej tego kraju i schyłku rządów Nicolae Ceausescu.
Choć Rumunia nie jest państwem wyjątkowo popularnym w Polsce, niewątpliwie jest niesamowicie inspirującym i znaczącym punktem na mapie Europy. Rozpatrując wspólne problemy i wydarzenia polityki międzynarodowej, warto też pamiętać o wielkim, często zapomnianym, dziedzictwie kulturalnym tego kraju.

Kontakt

85 65 11 416