II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

Pan Norbert Duda i Pani Magdalena Świsłocka - współpraca z Instytutem Biologii UwB

19 października 2018 r.

Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Adamed

W piątek 19 października, w Szkole miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Fundacji Adamed, organizatorami Programu ADAMED SmartUP. Jako że program oferuje szeroko zakrojoną pomoc w rozwoju przyszłej kariery naukowej młodzieży w wieku 15-19 lat, nie dziwi że frekwencja była wysoka. Uczestnicy wcześniejszych edycji programu: Milena Andrzejewska i Krzysztof Dzierdziel ze swadą przedstawili ten program jak też możliwości jakie stwarza udział w nim. Uczniowie żywo interesowali się możliwościami uczestnictwa w obozie naukowym, zakresem wsparcia indywidualnego rozwoju przez naukowców z wiodących uniwersytetów jak też ofertą pomocy w dostaniu się na zagraniczne uczelnie.

Na pewno ogromnym atutem tego programu jest jego elastyczność i możliwość dostosowania formy niezbędnej pomocy zarówno w zakresie merytorycznym jak też finansowym. Cieszy, że w końcu i w naszym kraju powstają fundacje nie tylko dobroczynne, ale wspierające rozwój młodzieży szczególne uzdolnionej – a takiej przecież w Naszym Liceum jest mnóstwo.

A więc wszyscy nasi Uczniowie, którzy interesują się fizyką, matematyką, chemią czy biologią powinni zarejestrować się w programie i wziąć udział w grze rekrutacyjnej, która może pomóc zdobyć roczne stypendium i być przepustką do wielkiej kariery naukowej.

11 stycznia 2019r. – „Noc Biologów"

W ramach kolejnej ogólnopolskiej edycji Nocy Biologów organizowanej w naszym mieście przez Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Uczniowie klasy 2d II LO wzięli udział w kilku ciekawych warsztatach.

Na początek uzbrojeni w laboratoryjne rękawice udaliśmy się na warsztaty „DNA świeci nocą”. Zajęcia te przybliżyły nam zagadnienia związane z podstawowymi pojęciami i technikami z zakresu biologii molekularnej. Za pomocą elektroforezy na żelu agarozowym rozdzieliliśmy fragmenty DNA o różnej długości. Zajęcia zakończyła wizualizacja uzyskanych na żelu prążków w świetle UV.

W międzyczasie mogliśmy obejrzeć i dotknąć czaszek wielu gatunków ssaków. Poznaliśmy różnice w budowie czaszek i ich uzębienia, zaobserwowaliśmy zależność między wielkością czaszki a rozmiarem ciała, budową zębów a sposobem zdobywania pokarmu. Największą atrakcję stanowiła czaszka lwa, z którą chętnie zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe.

Na koniec udaliśmy się do Centrum Przyrodniczego, gdzie czekały na nas hodowle terrarystyczne. Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta które wzbudzają w nas strach, jak włochate pająki ptaszniki lub węże, tak naprawdę są całkiem „milusie” – my odważyliśmy się wziąć je nawet na ręce. Dowiedzieliśmy się również, jakie są wymagane warunki do założenia amatorskiej hodowli takich zwierząt.

Magdalena Świsłocka

 

Kontakt

85 65 11 416