Pani Bożena Idźkowska – współpraca z Instytutem Chemii Uniwersytetu w Białymstoku

Walentynki na Wydziale Biologiczno-Chemicznym UwB

Tradycyjnie od kilku lat licealiści świętują Dzień Zakochanych 14 lutego w Instytucie Chemii uczestnicząc w niezwykle interesującym wykładzie dr Agnieszki Wilczewskiej „Chemiczne aspekty miłości”. W tym roku przyjemność ta spotkała uczniów klasy Ib realizujących rozszerzony program nauczania chemii.

Licealiści dowiedzieli się, że miłość jest jedynie grą hormonów, a stan zakochania wywołują pewne substancje chemiczne, które działają na mózg (a nie na serce!) jak narkotyk. Człowiek zakochany jest więc nieustannie w stanie upojenia narkotycznego wywołanego przez np.endorfiny, fenyloetyloaminę. Okazuje się,że podobne substancje wydzielają się również po spożyciu czekolady. A więc czyżby zamiast miłości coś słodkiego?

Aby zaakcentować w tym dniu pozytywne uczucia do przedmiotu chemii, uczniowie na wykład przygotowali serduszka z odpowiednim napisem: KOCHAM CHEMIĘ.

„Wykłady u Chemików” na Uniwersytecie w Białymstoku cd.

5 grudnia 2018r. klasa II E o profilu medycznym uczestniczyła w wykładzie na temat nurtujący współczesne społeczeństwo "Chemia truje? Fakty i mity". Profesor Stanisław Witkowski w ciekawy sposób przybliżył licealistom problematykę postrzegania szeroko pojętej „chemii” i uświadomił jak negatywnie jest ona obecnie nacechowana. Obalił wiele mitów dotyczących strachu przed rozwojem nauki w tej dziedzinie. Zajęcia te z pewnością były bardzo wartościowe i uczniowie powrócili do szkoły z myślą, iż ludzkość otrzymała w „chemii” doskonałe narzędzie, jednak nie przeczytała dokładnie instrukcji obsługi.

„Wykłady u Chemików” na Uniwersytecie w Białymstoku

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego w Instytucie Chemii UwB rozpoczął się cykl zajęć „Wykłady u Chemików”, w których uczniowie naszej szkoły od kilku lat systematycznie uczestniczą.

Tegoroczne spotkania naukowe z licealistami zainaugurowała prof. Ewy Gorodkiewicz w dniu 7 listopada 2018r. wykładem „Zastosowanie biosensorów do oznaczeń biomarkerów używanych w medycynie”, który z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali uczniowie klasy biologiczno-chemicznej II d. Przyszłe pokolenie medyków dowiedziało się, jak duży wkład mają chemicy w odkryciach nowych metod diagnostycznych wczesnego wykrywania komórek rakowych w organizmie człowieka.

Po wykładzie uczniowie zwiedzili niektóre laboratoria wyposażone w najnowszy sprzęt laboratoryjny i zapoznali się z metodyką pracy doświadczalnej pracowników naukowych oraz studentów, co z pewnością zachęci wielu z nich do studiowania na tym wydziale po ukończeniu liceum.