Pani Magdalena Świsłocka i pani Urszula Tylicka - współpraca z Instytutem Biologii UwB

Podsumowanie projektu „Kryminalne zagadki Kampusu UwB”

7 maja 2019 roku w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się podsumowanie realizacji projektu „Kryminalne zagadki Kampusu UwB", na którego realizację uczelnia otrzymała w ramach konkursu NCBR w programie „Ścieżki Kopernika 2.0” ponad 220 tys. zł.

W trakcie projektu trwającego od września 2018 do kwietnia 2019 uczniowie z województwa podlaskiego brali udział w interdyscyplinarnych zajęciach skupionych wokół dwóch bloków tematycznych:
– zajęcia warsztatowe  z zakresu I Modułu edukacyjnego: „Zagadka Kryminalna”,
– zajęcia laboratoryjne w ramach II Modułu edukacyjnego: „Młodzi agenci w laboratoriach Instytutów Biologii i Chemii".

Zajęcia miały także na celu doprowadzenie uczniów do rozwiązania zagadki tajemniczej śmierci Profesora Drozdowskiego.

Z przyjemnością informuję, że jedyną grupą, która poprawnie rozwiązała zagadkę kryminalną, a tym samym zwyciężyła w projekcie, była grupa, w skład której weszli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny Jabłonowskiej z Sapiehów – z klasy 2 d, w składzie:
Aleksandra Jakowicka, Wiktoria Krasińska, Gabriel Petelski, Julia Rutkowska, Karolina Więcko.

Serdecznie gratulujemy!

KRYMINALNE ZAGADKI KAMPUSU

W sobotę 9 marca 2019 r. kilkoro uczniów z klasy II d i II h z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku uczestniczyło w comiesięcznych zajęciach, które odbywają się w ramach realizacji projektu „Kryminalne zagadki kampusu”.

Tym razem, wspólnie z dr Magdaleną Świsłocką izolowaliśmy DNA z materiału biologicznego znalezionego przez nas i zabezpieczonego na miejscu zbrodni. Ofiarą tajemniczej zbrodni był Profesor Drozdowski. Podczas naszych spotkań na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku staramy się zidentyfikować kim jest morderca Profesora Drozdowskiego. W kręgu podejrzanych znajdują się jego żona Jessika D., studentka Joanna O., sprzątaczka Kazimiera K. i jej mąż Antoni K., asystent zamordowanego Profesora – Wojciech P. oraz ochroniarz Krzysztof L.

Od wszystkich tych podejrzanych osób zebraliśmy i zabezpieczyliśmy materiał biologiczny, z którego wyizolowaliśmy DNA. Wyizolowane DNA posłużyło nam do wykonania reakcji PCR (łańcuchowej polimerazy), w której powieliliśmy interesujące nas fragmenty genów.

I tak powieliliśmy w reakcji PCR 3 fragmenty genów:

1) genu kodującego cytochrom b mitochondrialnego DNA, który stanowił kontrolę pozytywną reakcji PCR (wszyscy posiadamy ten gen);

2) genu SRY, który zlokalizowany jest na chromosomie Y, więc występuje tylko u mężczyzn;

3) fragmentu z mutacją w genie MAOA, który powielić się może tylko u osób z mutacja w tym genie. Co ciekawe, mutacja w tym genie, jak donoszą badania na amerykańskich więźniach, związana jest z aktami przemocy i innymi zachowaniami antyspołecznymi. Jednym słowem – pozwala na identyfikację osób ze skłonnościami do agresji.

Po wykonaniu reakcji PCR sprawdziliśmy na żelu agarozowym, czy udało nam się uzyskać produkty różnych genów, które po dodaniu specjalnego odczynnika miały zaświecić w świetle UV.

Udało nam się stwierdzić, że w kręgu podejrzanych o zabójstwo Profesora znajduje się kobieta – u niej stwierdziliśmy mutację w genie MAOA predysponującą do aktów przemocy.

Teraz musimy tylko wydedukować, której z kobiet zależało na śmierci Profesora.

Czy była to zazdrosna żona Jessika? A może studentka Joanna, która postanowiła przywłaszczyć sobie wyniki Profesora? No i pozostaje jeszcze sprzątaczka – czy mogła mieć motyw do zamordowania Profesora?

Magdalena Świsłocka

11 stycznia 2019r. – „Noc Biologów"

W ramach kolejnej ogólnopolskiej edycji Nocy Biologów organizowanej w naszym mieście przez Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Uczniowie klasy 2d II LO wzięli udział w kilku ciekawych warsztatach.

Na początek uzbrojeni w laboratoryjne rękawice udaliśmy się na warsztaty „DNA świeci nocą”. Zajęcia te przybliżyły nam zagadnienia związane z podstawowymi pojęciami i technikami z zakresu biologii molekularnej. Za pomocą elektroforezy na żelu agarozowym rozdzieliliśmy fragmenty DNA o różnej długości. Zajęcia zakończyła wizualizacja uzyskanych na żelu prążków w świetle UV.

W międzyczasie mogliśmy obejrzeć i dotknąć czaszek wielu gatunków ssaków. Poznaliśmy różnice w budowie czaszek i ich uzębienia, zaobserwowaliśmy zależność między wielkością czaszki a rozmiarem ciała, budową zębów a sposobem zdobywania pokarmu. Największą atrakcję stanowiła czaszka lwa, z którą chętnie zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe.

Na koniec udaliśmy się do Centrum Przyrodniczego, gdzie czekały na nas hodowle terrarystyczne. Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta które wzbudzają w nas strach, jak włochate pająki ptaszniki lub węże, tak naprawdę są całkiem „milusie” – my odważyliśmy się wziąć je nawet na ręce. Dowiedzieliśmy się również, jakie są wymagane warunki do założenia amatorskiej hodowli takich zwierząt.

KRYMINALNE ZAGADKI KAMPUSU

W sobotę 9 marca 2019r. kilkoro uczniów z klasy II d i II h z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku uczestniczyło w comiesięcznych zajęciach, które odbywają się w ramach realizacji projektu „Kryminalne zagadki kampusu”.

I tak powieliliśmy w reakcji PCR 3 fragmenty genów:

Teraz musimy tylko wydedukować, której z kobiet zależało na śmierci Profesora.