Współpraca z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku

Wykład dr Elżbiety Aleksandry Jurkowskiej

15 stycznia 2020 roku gościliśmy dr Elżbietę Aleksandrę Jurkowską, pracownika Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Jej wykładu wysłuchali uczniowie z klasy 1e2 oraz młodzież przygotowująca się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Pani doktor niezwykle barwnie i interesująco przedstawiła najważniejsze cechy literatury barokowej, skupiając się przede wszystkim na ukazaniu sylwetki Wacława Potockiego od mniej znanej strony.

Słuchacze mogli poznać tego poetę jako autora „Syloreta” – utworu o bogatej i skomplikowanej fabule, obfitującego w przygody, wątki miłosne, liczne zwroty akcji i wykorzystującego różnorodne motywy obecne w kulturze wcześniejszych epok.

Młodzież mogła przekonać się, że „Syloret” jest dziełem, które zgodnie ze wskazówkami Horacego, łączyło funkcję rozrywkową z nauką moralną, a także poruszało czytelników dzięki temu, że autor pisał o przeżyciach bardzo mu bliskich.