Naukowe Inspiracje z biologii

Naukowe inspiracje – anatomia w medycynie

Kolejny już raz w Naszej Szkole mieliśmy okazję gościć studentów Wydziału Lekarskiego UMB, którzy poprowadzili cykl warsztatów poświęcony budowie układu szkieletowego człowieka. Tym razem w większości byli to Nasi byli Uczniowie, dziś studiujący wymarzoną „medycynę”.

Uczniowie, którzy swoją przyszłość wiążą z kierunkami medycznymi, mieli okazję do poznania szczegółów budowy różnych kości. Ale ważniejsze, że mieli okazję poznać sposób uczenia w trybie akademickim, kiedy to trzeba przyjść na zajęcia przygotowanym z zakresu omawianego na tych właśnie ćwiczeniach.

Norbert Duda

25 marca uczniowie klasy 3d1 uczestniczyli w wykładach: Alfabet wirusa. Dokąd zmierza pandemiia COVID, który wygłosił dr Marek Bartoszewicz oraz Fitohormony – klasyczna piątka z plusem – prof. Adama Bajguza. Były to wykłady organizowane na Wydziale Biologii UwB, w ramach cyklu Spotkania z Nauką.
Wykłady pozwoliły nam na szerszy ogląd sytuacji pandemicznej oraz poszerzyły wiedzę zdobytą na lekcjach biologii.
Zwiedziliśmy ekspozycję akwarystyczną, która przedstawiała ciekawe okazy zwierzat I roślin z różnych zakątków świata.

Agnieszka Gryczkowska

W piątek (18 marca) uczniowie klas 3b1 i 2d mieli okazję wysłuchania wykładów dotyczących procesu ekspresji genów oraz technik laboratoryjnych używanych w inżynierii genetycznej. Były to wykłady organizowane na Wydziale Biologii UwB, w ramach cyklu Spotkania z Nauką.
Z naszej perspektywy była to nie tylko okazja do lepszego poznania zagadnień obowiązujących na maturze z biologii, ale przede wszystkim możliwość spojrzenia na zagadnienia omawiane na lekcjach w szkole, okiem naukowców zajmujących się tymi zagadnieniami w codziennej pracy. Mam nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć i zapamiętać informacje o procesach i technikach używanych dziś w medycynie, które przyczyniają się do poprawy funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie.
Korzystając z okazji mieliśmy okazję obejrzeć okazy muzealne i niezwykle ciekawą hodowlę akwarystyczną, ze środowiskami jezior Amazonii i Afryki.

Norbert Duda