Pani mgr Joanna Jaroszuk, pani mgr Grażyna Czarnecka - współpraca z Politechniką Warszawską i Politechniką Białostocką

LUTY 2017

Dnia 15 lutego 2017 r. na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej odbyły się wykłady przygotowujące do Konkursu Matematyka Stosowana organizowanego przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM Politechniki Białostockiej. W wykładach uczestniczyło 22 uczniów z klasy 1b, 1h, 2a oraz 2h. Zagadnienia wykraczały poza materiał szkoły ponadgimnazjalnej i obejmowały podstawowe działania na liczbach zespolonych, podstawowe działania na macierzach oraz rachunek błędów.

Dnia 28 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyły się interesujące wykłady pracowników Politechniki Białostockiej. Pan dr hab. Wiktor Dańko wygłosił wykład skierowany do klas pierwszych dotyczący „Algorytmów komputerowych ich złożoności i poprawności”, którego uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem, a potem również podjęli dyskusję na tematy poruszone przez wykładowcę.

W tym samym czasie Pani dr Anna Poskrobko wygłosiła wykład, którego odbiorcami byli również uczniowie klas pierwszych, na temat kodów kreskowych – jak powstają, co oznaczają i jak je czytać.

Uczniowie klasy IIIA wysłuchali wykładu dr Jana Popiołka na temat „Wielomianów Czebyszewa” – zagadnienia bardziej złożonego, wymagającego od uczniów większej wiedzy matematycznej.

Kolejny raz gościliśmy w szkole prof. Zbigniewa Bartosiewicza, absolwenta naszego liceum, który wygłosił wykład pod tajemniczym tytułem „Matematyka latania”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tego co Profesor przygotował i dowiedzieli się jak szerokie zastosowanie ma matematyka.

PAŹDZIERNIK 2016

Warsztaty na Politechnice Białostockiej

Dnia 28 października 2016 roku uczniowie klasy I B naszego liceum wzięli udział w warsztatach na Wydziale Informatyki i Matematyki Politechniki Białostockiej. Licealiści poznali zastosowanie i podstawowe możliwości programu C.a.R. służącego do wykonywania konstrukcji w matematyce.  Uczestnicy zaczęli od prostych konstrukcji kwadratu, koła opisanego na trójkącie, poprzez koło wpisane w trójkąt, aż do kardioidy. Zajęcia były bardzo interesujące i z pewnością część uczniów zechce poznać inne zastosowania programu, a także wykorzystać go do zgłębiania zagadnień związanych z geometrią w matematyce.