II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

Pani mgr Marta Pawłowska - Banach, pani mgr Ewa Muszkatel, pani mgr Małgorzata Dubrawska - współpraca z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku

Spotkanie z Mistrzem

08 listopada 2016r. uczniowie klas I G, II G, III G oraz III H mieli okazję spotkać się z jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich - Wiesławem Myśliwskim. Autor „Ostatniego rozdania” opowiadał o swojej twórczości i inspiracjach.Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku spotkanie poprowadzili: Dorota Sokołowska z Radia Białystok i Marek Kochanowski z Instytutu Filologii Polskiej UwB.Pisarz w swoich wypowiedziach zaznaczył szczególną rolę słowa mówionego w tworzeniu literatury. Odpowiadał na pytania publiczności, miedzy innymi też na pytania zadane przez naszych uczniów.Dla wszystkich było to niezwykłe spotkanie z niezwykłym człowiekiem.Wiesław Myśliwski to dwukrotny laureat Nagrody NIKE. W Białymstoku otrzymał Ogólnopolską Nagrodę im. Franciszka Karpińskiego :"za najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka".

 

Poznajemy wspóczesna polszczyznę

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka klasy IG oraz IIG uczestniczyły w spotkaniu z panią doktor Joanna Szerszeniewicz z Zakładu Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczniowie wysłuchali wykładu- „ Bogactwo współczesnej polszczyzny w aspekcie ludycznym”.

 

 

Spotkanie z prozą Brunona Schulza

28 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie uczniów klas humanistycznych i z maturą międzynarodową z Panią prof. dr hab. Elżbietą Konończuk z Zakładu Teorii i Antropologii Literatury (Instytut Filologii Polskiej UwB) na temat: W świecie poetyckiej prozy Brunona Schulza.
Zajęcia miały na celu uporządkowanie wiedzy uczniów na temat świata przedstawionego utworu oraz przygotowanie do pisania pracy interpretacyjnej na maturze. Zaprezentowane fragmenty Sklepów cynamonowych Brunona Schulza zachęciły uczniów (nie tylko humanistów) do poznania innych tekstów pisarza. Uczestnicy spotkania mieli też okazję, by przyjrzeć się językowi prozy Schulza i sformułować własne tezy interpretacyjne.

 

 

 

 

 

Kontakt

85 65 11 416