Współpraca z Uniwersytetem w Białymstoku - Pan Jacek Brzozowski

PAŹDZIERNIK 2015

Spotkanie Instytutu Młodego Dyplomaty

08. 10. 2015 r. w naszej Szkole odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane przez Instytut Młodego Dyplomaty.

Podczas prawie trzygodzinnego wykładu o Rosji, Syrii, USA i szeroko rozumianej geopolityce opowiadał prof. Daniel Boćkowski. Było ciekawie, interesująco i inspirująco. Uczniowie zapoznali się z różnicami w kreowaniu polityki zagranicznej między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi oraz Unią Europejską. Dowiedzieli się również o „bliskowschodniej beczce prochu”, czyli czynnikach destabilizujących sytuację polityczną, gospodarczą oraz społeczną na obszarze Bliskiego Wschodu.

Oprócz części wykładowej odbyła się sesja pytań ze strony uczniów. Nasz Gość bardzo dokładnie odpowiadał na wszystkie pytania, co stanowiło interesujące podsumowanie całego spotkania.

Zapraszam na kolejne zajęcia w ramach Instytutu Młodego Dyplomaty, będzie równie ciekawie.

Jacek Brzozowski

Spotkanie Instytutu Młodego Dyplomaty

W dniu 21 października odbyło się kolejne spotkanie Instytutu Młodego Dyplomaty.

Tym razem przedmiotem dyskusji była problematyka Bliskiego Wschodu, szczególnie genezy Państwa Islamskiego w Iraku i Lewancie.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z czynnikami, które na przestrzeni XX i XXI wieku doprowadziły do powstania ISIS oraz ze skomplikowaną sytuacją w regionie.

Omówione zostały także fundamentalistyczne organizacje terrorystyczne, proces ich powstania, ideologię oraz czynniki motywujące ich działania.

Spotkaniu towarzyszyła bardzo interesująca dyskusja podczas której uczniowie mieli możliwość wymiany swojej wiedzy na ten temat.

Gorąco zapraszam na kolejne spotkanie, które poświęcone będzie wojnie domowej w Syrii.

J. Brzozowski