II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

Współpraca z Uniwersytetem w Białymstoku i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku - Pani Agnieszka Gryczkowska

Wrzesień 2015

Dnia 9 września klasa I”b” i I”c” gimnazjum uczestniczyły w wykładzie:  „Glony słodkowodne. Fitoplankton. Zakwity wody”  prowadzonym przez dr Magdalenę Grabowską – pracownika naukowego Wydziału Biologii UwB. Młodzież z zainteresowaniem słuchała wykładu oraz brała czynny udział w pogadance dotyczącej min. zakwitów wody i wpływu tego zjawiska na organizmy wodne, przemysł, rolnictwo i turystykę.

Październik 2015

10 października 2015 roku wybraliśmy się na Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku aby zgłębiać tajemnice fotosyntezy. Tego dnia o godzinie 11:00 gościł na naszym uniwersytecie prof. Wiesław I. Gruszecki – pracownik naukowy Wydziału Fizyki UMCS w Lublinie. Profesor wystąpił z wykładem pt: „Fotosynteza – wyzwania poznawcze dla fizyka”. Sala wykładowa była wypełniona po brzegi, po wykładzie odbyła się ciekawa dyskusja. Czekamy na ciąg dalszy..

  Agnieszka Gryczkowska

 "Białostockie Talenty XXI wieku"

19 października w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym zakończyła się druga edycja projektu "Białostockie Talenty XXI wieku". W podsumowaniu powyższego projektu uczestniczyli uczniowie naszego liceum i gimnazjum – otrzymali certyfikaty. Wcześniej brali oni udział w cyklu zajęć na uczelniach wyższych. Były to zajęcia min. z biologii, matematyki, chemii i przedsiębiorczości, podczas których młodzież naszej szkoły nabyła wiele wiedzy praktycznej.

Koordynator projektu: Agnieszka Gryczkowska

 

LISTOPAD 2015

 Dzień 18 listopada to Światowy Dzień Antybiotyków. Tego dnia w naszej szkole klasa III "d" miała okazje uczestniczyć w ciekawym wykładzie i warsztatach dotyczących wpływu antybiotyków na życie i zdrowie człowieka. Poruszone zostały kwestie celowości stosowania tych leków a także sposobu ich przyjmowania. Dowiedzieliśmy się, że nie każde choroby antybiotykami się wyleczy.

 Podczas warsztatów młodzież zapoznała się ze sposobami tworzenia leków, ich recepturami oraz typami.

  Agnieszka Gryczkowska

 LUTY 2016

Jak walczyć z trądzikiem

23 lutego w ramach Dnia Nauki miał miejsce wykład oraz warsztaty pt:” Jak walczyć z trądzikiem”. Były one prowadzone przez studentów koła naukowego „Młoda Farmacja”.

         Celem zajęć było: Zapoznanie uczniów z organizacją jaką jest Młoda Farmacja, przedstawienie uczniom czym jest i na czym polega zawód farmaceuty oraz zapoznanie uczniów z wiedzą na temat trądziku.

         Jako pierwsza miała miejsce prezentacja na temat problemu jakim jest trądzik, jako jednostka chorobowa – jego przyczyny, objawy, leczenie. Prezentacja dotyczyła również pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej, dobierania pielęgnacji do rodzaju cery. Następnie odbyły się warsztaty dotyczące wiedzy w zakresie zawodu farmaceuty, pokazowe tworzenie maści, kremu, tabletek i proszków leczniczych.

                                                   Agnieszka Gryczkowska

 

MARZEC 2016

12 marca 2016roku młodzież naszej szkoły – głównie z klasy III”d” miała niebywałą okazję uczestnictwa w zajęciach pt: „Wizyta w laboratorium lekarza stomatologa – stres oksydacyjny w jamie ustnej”.

            Celem zajęć była laboratoryjna ocena markerów stresu oksydacyjnego w wybranych chorobach jamy ustnej. Podczas warsztatów przedstawione zostały wybrane techniki pobierania śliny do badań diagnostycznych, podstawy badania stomatologicznego oraz periodontologicznego. Stosując nowoczesne techniki badawcze uczniowie dokonali ilościowej oceny parametrów stresu oksydacyjnego – glutationu, kwasu askorbinowego, albuminy (ważnych antyoksydantów jamy ustnej), grup karbonylowych białek (produktu uszkodzenia białek) oraz dialdehydu malonowego (produktu uszkodzenia lipidów), a także podstawowych właściwości fizykochemicznych śliny (pH i pojemności buforowej).

            Zajęcia trwały 3h (9:00-12:00) a odbyły się w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej UMB, ul. Waszyngtona, budynek Collegium Novum.

Osoby prowadzące zajęcia to min.: dr hab. n. med. Anna Zalewska, dr hab. n. med. Małgorzata Knaś, dr n. med. Anna Klimiuk, mgr farm. Mateusz Maciejczyk, członkowie Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Biochemii Stomatologicznej” ze wspaniałą dr n. med. Magdaleną Choromańską na czele.

Agnieszka Gryczkowska

KWIECIEŃ 2016

Warsztaty: „SERCE NA DŁONI”

 
W czwartek studenci kierunku Farmacja Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeprowadzili lekcje z okazji Tygodnia Serca. Celem akcji było uświadomienie uczniom jak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia oraz faktu, że na choroby te pracujemy przez całe życie. Na początku studenci Farmacji powiedzieli parę słów na temat kierunku, który studiują oraz przedstawili działalność organizacji studenckiej
Młoda Farmacja, której są członkami. Następnie studenci przedstawili licealistom parę faktów anatomicznych i fizjologicznych na temat układu krwionośnego, sprawdzili wiedzę uczniów na temat chorób układu krwionośnego i dopełnili ją licznymi informacjami. Studenci opowiedzieli o miażdżycy, zawale serca, niewydolności serca, arytmii, udarze mózgu oraz o profilaktyce tych chorób. Licealiści pisali krótki test sprawdzający ilość pochłoniętej wiedzy. Rozdane zostały nagrody dla zwycięzców , którzy otrzymali najwyższą ilość punktów, oraz mały upominek w postaci
mydełek w kształcie serca dla każdego uczestnika spotkania. Na koniec odbył się pokaz obsługi ciśnieniomierzy, po czym uczniowie sami uczyli się ich praktycznej obsługi.

 

Kontakt

85 65 11 416