Współpraca z Uniwersytetem w Białymstoku i Politechniką Białostocką - Pani Joanna Jaroszuk, Pani Agnieszka Pawluczuk, Pani Agata Bezubik

WRZESIEŃ 2015

W dniach 01.-12.09.2015 r. w budynku Opery Podlaskiej przy ulicy Odeskiej 1 była udostępniona niezwykła wystawa wielościanów. Uczniowie klasy II A i III B II LO, którzy uczestniczyli w niej, mogli oglądać różne bryły (platońskie, archimedesowe). Poznali też ich historię i własności, dzięki ciekawym opowieściom doktora matematyki Edwarda Zycha o oglądanych obiektach. Można też było dotknąć brył, które w teorii matematyki nie istnieją, a jednak zostały skonstruowane. Uczniowie byli zainteresowani tematem, a przede wszystkim tym, jak można zbudować te ciekawe obiekty.

LISTOPAD 2015

W dniu 13 listopada 2015 uczniowie klas 2a, 2b i 2c uczestniczyli w wykładzie pt. "Nieskończoność - jak ją rozumieć" wygłoszonym przez Pana dr Tomasza Czyżyckiego, pracownika naukowego Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki UwB.

Uczniowie mieli okazję posłuchać o różnych rodzajach nieskończoności aktualnych i potencjalnych na przykładach, między innymi, zbiorów liczbowych. Usłyszeli o hipotezie continuum oraz o tym, że zbiory liczb naturalnych i wymiernych są równoliczne. Rozwiązali zagadki związane z paradoksem hotelu Hilberta – wiedzą już, jak umieścić przeliczalną liczbę gości w hotelu z przeliczalną ilością pokoi, gdy wszystkie pokoje są zajęte. W trakcie wykładu wspomniane zostało także zagadnienie symetrii w nawiązaniu do rozwiązywania równań potęgowych.

Wykład "Archimedes"

W dniu 16.11.2015 r. uczniowie klasy II F z panią Joanna Jaroszuk uczestniczyli w wykładzie "Archimedes" na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Wykład poprowadził dr hab. Czesław Bagiński, profesor PB. Uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści z życia Archimedesa, poznali jego odkrycia nie tylko w fizyce ale i w matematyce

LUTY 2016

Dnia 24 lutego w naszej szkole odbył się wykład Pana dr Czesława Bagińskiego, wykładowcy Politechniki Białostockiej. Pan doktor opowiadał uczniom o maszynie szyfrującej Enigmie oraz przybliżył fakty z historii i zastosowania szyfrów.

Dnia 24 lutego w naszej szkole odbył się wykład Pana profesora Zbigniewa Bartosiewicza, wykładowcy Politechniki Białostockiej. Pan Profesor zapoznał uczniów z pojęciem i podstawowymi własnościami liczb zespolonych. Było nam miło gościć Pana, gdyż jest  absolwentem naszego liceum.

KWIECIEŃ 2016

Dnia 13 kwietnia 2016 r. w naszej szkole gościliśmy Panią doktor Barbarę Roszkowską – Lech –wykładowcę  Politechniki Warszawskiej, która  wygłosiła dwa wykłady. Uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych i drugich z rozszerzonym programem nauczania matematyki. Mogli oni poszerzyć swoją wiedzę z zakresu matematyki, poznać ciekawostki matematyczne związane z liczbami pierwszymi oraz przybliżyć zagadnienia związane z ekstremum funkcji. Było nam bardzo miło gościć Panią doktor, tym bardziej, że jest absolwentką naszego liceum.

MAJ 2016

Dnia 25 maja 2016 roku uczniowie klasy II F uczestniczyli w wykładzie "I ty możesz pojąć nieskończoność", który wygłosił  dr Zbigniew Zaczkiewicz. Wykład odbył się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na Politechnice Białostockiej. Prowadzący przybliżył uczniom pojęcie nieskończoności i pokazał jej istotę i zastosowanie w naukach ścisłych.