II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

Współpraca z Politechniką Białostocką - Pani Małgorzata Błoszyńska

LISTOPAD 2015

Lekcja geografii w terenie

Dnia 12.11.2013 uczniowie z klasy III f uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych przy współpracy z pracownikiem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej dr Krzysztofem Micunem. Przedmiotem badań było odsłonięcie piasków i żwirów w pobliżu cmentarza w Choroszczy.

 

Uczniowie, po krótkim wykładzie z geomorfologii na temat procesów deglacjacji lądolodu, zapoznali się z zasadami posługiwania się busolą geologiczną.

 

Określali upad i bieg warstw skalnych w analizowanym odsłonięciu. Na tej podstawie określili kierunek spływu wód polodowcowych w stosunku do obecnego ukształtowania terenu.

 

Okazało się, że warstwowane piaski i żwiry nie są elementem moreny martwego lodu, lecz stanowią rodzaj tarasu kemowego, czyli są formą fluwioglacjalną. Na koniec zapoznali się z widocznym w ścianie odsłonięcia profilem gleby płowej, wytworzonej na zwietrzelinie peryglacjalnej.

 

W przekroju widać było pozostałości struktur mrozowych, powstałych w tym rejonie w okresie zlodowacenia bałtyckiego, w czasach, gdy okolice Białegostoku były pokryte tundrą.

Zajęcia pomogły przybliżyć wpływ działalności lądolodu na ukształtowanie powierzchni w naszym regionie.

Małgorzata Błoszyńska

Grudzień 2015

W dniu 21.12. 2015 na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej klasa II f uczestniczyła w zajęciach z makroskopowego rozpoznawania minerałów, prowadzonych przez dr Krzysztofa Micuna. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi cechami minerałów: barwą, układem krystalograficznym, łupliwością, połyskiem i twardością, określając je za pomocą prostych metod. Dowiedzieli się, jakie cechy są typowe dla niektórych minerałów. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości i rozwijać zainteresowania z zakresu geografii fizycznej.

 

Małgorzata Błoszyńska


Kontakt

85 65 11 416