Współpraca z Uniwersytetem w Białymstoku - Pani Urszula Tylicka

Listopad 2015

Naukowe Inspiracje – spotkanie z prof. dr. hab. Andrzejem Kisielewskim

27 listopada 2015 r. gościliśmy w naszej szkole prof. dr. hab. Andrzeja Kisielewskiego, historyka sztuki,  związanego z kierunkiem kulturoznawstwo Uniwersytetu w  Białymstoku.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I e i I d. Pan profesor wygłosił bardzo ciekawy wykład dotyczący świadomej interpretacji sztuki współczesnego świata.

Zjawiska i tendencje zauważalne we współczesnej rzeźbie, malarstwie i innych dziedzinach sztuki, często wzbudzają  u odbiorcy przyzwyczajonego do jej tradycyjnej definicji zdziwienie, zakłopotanie,  a nawet oburzenie, nasuwając pytanie: czy to jeszcze sztuka? Na to i inne pytania związane ze sztuką (również rynkiem sztuki) próbowali uzyskać odpowiedź nasi uczniowie chętnie zadając pytania naszemu Gościowi. Forma wykładu w bardzo płynny sposób przeobraziła się w niezwykle ciekawą dyskusję.

Grudzień 2015

Naukowe Inspiracje – spotkanie z prof. dr. hab. Andrzejem Kisielewskim

4 grudnia 2015 r. zaproszenie na spotkanie z młodzieżą  naszego liceum przyjął po raz kolejny prof. dr. hab. Andrzej Kisielewski, historyk sztuki,  związany z kierunkiem kulturoznawstwo Uniwersytetu w  Białymstoku.

Tym razem o nowych nurtach oraz strategiach we współczesnej sztuce rozmawiał z uczniami klasy I g.

Pan profesor w bardzo interesujący sposób przedstawił nowe tendencje zauważalne we współczesnej sztuce, opowiadał o artystycznych działaniach polskich i światowych twórców. Uczniowie chętnie zadawali pytania uzyskując, jak się wydaje, satysfakcjonujące ich odpowiedzi.

Naukowe Inspiracje – spotkanie z dr Tomaszem Adamskim

18 grudnia 2015 roku w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku nasi uczniowie,  uczestnicy II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach,  spotkali się z dr Tomaszem Adamskim, filmowcem kulturoznawcą, który przygotował pogadankę na temat „Jak przygotować komunikat filmowy?”, czyli przy „niewielkim”  wysiłku osiągnąć „wielki” efekt. Dr Adamski udzielił uczestnikom spotkania wiele cennych wskazówek, w jaki sposób uzyskać bardzo dobre efekty podczas realizowania projektów filmowych amatorskim sprzętem, np. kamerą wbudowaną w aparat telefonu komórkowego.  Zachęcał również do podejmowania samodzielnych prób tworzenia amatorskich filmów oraz pokazywania ich innym. Spotkanie z dr Tomaszem Adamskim wywołało ogromne zainteresowanie naszych uczniów, którzy zadawali liczne pytania dotyczące techniki wykonywania komunikatów filmowych.

KWIECIEŃ 2016

Spotkanie z mgr Karolem Więchem – „ Czy Upcycling jest problemem kulturowym?”

11 kwietnia 2016 r. uczniowie klas I b spotkali się z pracownikiem kierunku kulturoznawstwo UwB, panem mgr Karolem Więchem. Nasz gość przygotował spotkanie poświęcone idei upcyclingu, czyli procesowi przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Upcycling mimo, że jest zjawiskiem stosunkowo młodym, stał sie bardzo popularny i zaczął nabierać dużego znaczenia kulturowego, stając się dla wielu ludzi swoistym sposobem na życie. O różnych aspektach funkcjonowania tego zjawiska – od współodczuwania po biznes – mogli się dowiedzieć nasi uczniowie podczas spotkania z mgr Karolem Więchem.