II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate No. 6156

Logo DSD

Logo IB

Współpraca z Uniwersytetem w Białymstoku - pani Bożena Idźkowska

LISTOPAD 2015

"Naukowe inspiracje Na Wydziale Farmacji UMB"

Dnia 14 listopada uczniowie klasy Id rozpoczęli udział w projekcie „Studiuj w UMB” uczestnicząc w zajęciach w Euroregionalnym Centrum Farmacji.

Licealiści mieli okazję spotkać się z przedstawicielami organizacji studenckich – Młoda Farmacja, Kreatywny Diagnosta Laboratoryjny, Innowacyjny Kosmetolog oraz wziąć udział w warsztatach naukowych:

  • w Zakładzie Analizy Instrumentalnej - Badanie pH kosmetyków, wykrywanie śladów krwi oraz oznaczanie glukozy 
    w produktach spożywczych;
  • w Zakładzie Farmakodynamiki i Farmakoterapii Monitorowanej - Jak laboratoryjnie ocenić skuteczność farmakoterapii;
  • w Zakładzie Immunologii - Życie i śmierć komórek układu odpornościowego w mikroskopie;
  • w Zakładzie Toksykologii - Zagrożenia dla zdrowia wynikające z niewłaściwego stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych;

 Sobotnie przedpołudnie licealiści spędzili więc owocnie rozwijając swoje umiejętności w pracy laboratoryjnej oraz poszerzając wiedzę w dziedzinie chemicznej i biologicznej.

Naukowe inspiracje w Instytucie Chemii i Biologii UwB

 „Chemia zapachów” to niezwykle ciekawy wykład jaki zaprezentowała pani prof Agnieszka Jastrzębska dnia 17 listopada w Instytucie Chemii UwB.

Uczniowie klas z rozszerzonym programem nauczania chemii Id, IId oraz IIi poznali tajemnicę budowy substancji chemicznej, która działa na receptory węchu oraz ogólną recepturę tworzenia kompozycji zapachowych.

Pani profesor zaprezentowała licealistom laboratoryjny sposób pozyskiwania olejków eterycznych dawniej i dziś. Z pewnością spróbujemy wykorzystać tą wiedzę do przeprowadzenia doświadczeń chemicznych w szkolnym laboratorium w celu uzyskania takich substancji z różnych roślin, a może nawet uda nam się stworzyć mieszaninę o przyjemnej, niespotykanej nucie zapachowej.

Po wykładzie licealiści zwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Instytucie Biologii, gdzie podziwiali mieniące się przeróżnymi barwami minerały , muszle z odciskami szczątków zwierzęcych, rafy koralowe oraz inne ciekawe eksponaty.

STYCZEŃ 2016

Naukowe inspiracje na Wydziale Lekarskim UMB.

16 stycznia 2016r uczniowie klasy Id kontynuowali realizację projektu „Studiuj na UMB” goszcząc tym razem na Wydziale Lekarskim.

Młodzież została przywitana przez dziekana prof. Irinę Kowalską, która prezentując atuty prestiżowej białostockiej uczelni zachęcała do studiowania w przepięknych wnętrzach Pałacu Branickich. Następnie uczniowie wysłuchali interesującego wykładu prorektora, prof. dr hab. Adriana Chabowskiego pt. „Fizjologia procesów pamięci”. Na kolejnej części spotkania uczniowie:

  • zapoznali się z historią UMB oraz zwiedziła Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, gdzie również mieli możliwość tworzenia odlewów gipsowych niektórych części ciała;
  • wypróbowali swoje umiejętności manualne na warsztatach szycia chirurgicznego prowadzonych przez studentów IFMSA,
  • obejrzeli prezentację studentki Dietetyki na temat z zaburzeń odżywiania,
  • zwiedzili Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka.

 

Naukowe inspiracje w Instytucie Chemii UwB.

25 stycznia 2016r. uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu okręgowego Olimpiady Chemicznej mieli możliwość przygotowania się do części laboratoryjnej na warsztatach zorganizowanych przez Instytut Chemii.

Konrad Łabieniec z klasy IIc wykonywał doświadczenia z zakresu analizy jakościowej-kationowej i anionowej- pod kierunkiem pracowników naukowych.

 

LUTY 2016

Chemiczne aspekty miłości”

Bardzo interesujący wykład o tym tytule zaprezentowała dr Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku uczniom klas Id, IId, IIi dnia 23 lutego w ramach obchodów w szkole „Dnia nauki”. Licealiści dowiedzieli się, że miłość, odwieczne natchnienie poetów, jest tylko grą hormonów, a stan zakochania wywołują substancje chemiczne, które działają na mózg (a nie na serce) jak narkotyk. Pani dr uświadomiła również uczniom, dlaczego tak się dzieje, że jedne osoby nas pociągają, a inne nie. Sprawcą są feromony, bezwonne substancje wysyłane i odbierane poza naszą świadomością.

Wykład z pewnością wpłynął na wzrost zainteresowania uczniów przedmiotem chemii.

Kontakt

85 65 11 416