Pani dr Magdalena Świsłocka - współpraca z Instytutem Biologii UwB

W dniu 4 czerwca 2018r. klasa IIi wraz z Panią Magdaleną Świsłocką uczestniczyła w całodniowych zajęciach zorganizowanych w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Pierwsza część naszych zajęć upłynęłam nam pod hasłem z Pieśni świętojańskiej o Sobótce Jana Kochanowskiego „A kiedy Cię pocałuję – trzy dni w gębie cukier czuję”.

W trakcie zajęć laboratoryjnych prowadzonych przez Pana dr Adama Cudowskiego wykrywaliśmy cukry, wykonywaliśmy doświadczenia pozwalające nam odróżnić ketozy od aldoz oraz reakcje charakterystyczne dla cukrów – próbę Trommera i Tollensa. Musieliśmy sporo namieszać, ogrzać a na koniec zaobserwować, czy roztwory zmienią swoje zabarwienia na czerwone lub też pomarańczowe. Glukoza, fruktoza i sacharoza były tego dnia punktem kulminacyjnym naszych zajęć.

W części teoretycznej Pani dr Anna Pietryczuk opowiedziała nam z najmniejszymi szczegółami o tajemnicach oddychania komórkowego oraz uświadomiła, jak ważna dla naszego mózgu jest glukoza, pełniąca rolę substratu energetycznego. W związku z tym, że kilka dni temu pisaliśmy na biologii sprawdzian z metabolizmu, mogliśmy wykazać się swoją przeogromną wiedzą i wziąć czynny udział w dyskusji.

A na koniec czekały nas warsztaty z Zoologii kręgowców poprowadzone przez Panią Magdalenę Świsłocką, na których odpowiadaliśmy sobie m. in na pytania: „Dlaczego żaba ma czaszkę szerokopodstawową?”, „Ptak ogromny grzebień na mostku?”, „Świnka morska duże jelito ślepe”? a „Zęby konia rosną przez całe życie?”.

Magdalena Świsłocka

W dniu 12 stycznia 2018r. klasa IIi wraz z Panią dr Magdaleną Świsłocka uczestniczyła w Nocy Biologów organizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Na początek naszej przygody z Nocą Biologów z ogromną ciekawością wysłuchaliśmy wykładu Pana dr Marka Bartoszewicza zatytułowanego „Czy jesteśmy bezbronni wobec współczesnych chorób”? Wykład w przystępny i przyjazny sposób przedstawił nam współczesne epidemie i pandemie chorób zakaźnych oraz chorób cywilizacyjnych w kontekście zagrożeń, profilaktyki i leczenia.

***

Następnie, przed przerwą na drobny posiłek, zwiedzaliśmy akwaria obrazujące faunę i florę pięciu biomów świata.

***

Kolejnym etapem naszych zajęć była pasjonująca opowieść dr Janusza Kupryjanowicza z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, który przybliżył nam m. in. warunki życia na Antarktydzie i Arktyce, opowiedział o ginącym świecie na Madagaskarze, pokazał wspaniałe minerały pochodzące z różnych zakątków świata oraz ciekawe i rzadkie gatunki ptaków i ssaków Polski północno-wschodniej. Największe wrażenie wywarły na nas terraria z gadami – wężami, legwanem, gekonami i kameleonami. Wycieczka ta, dała nam również możliwość bliższego poznania gąbek i koralowców, które w poniedziałek będą obiektem naszej klasówki….

***

Na koniec naszej przygody z Nocą Biologów Pani dr Magdalena Świsłocka zorganizowała nam warsztaty z biologii molekularnej zatytułowane „DNA świeci nocą”. Założyliśmy rękawiczki i własnoręcznie wykonaliśmy elektroforezę w żelu agarozowym, podczas której rozdzielaliśmy fragmenty DNA o różnej długości. Zajęcia zakończyliśmy wizualizacją uzyskanych na żelu prążków w świetle UV.

***

Zajęcia z biologii molekularnej pokazały, że świetnie radzimy sobie z pipetowaniem i technikami molekularnymi, więc pewnie któregoś dnia jeszcze tu wrócimy.

Magdalena Świsłocka