Pani mgr Marta Pawłowska - Banach, pani mgr Ewa Muszkatel, pani mgr Małgorzata Dubrawska - współpraca z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku

LITERACKIE MITOLOGIZACJE BIOGRAFII - wykład dr Marty Białobrzeskiej

27 lutego 2018 roku gościliśmy dr Martę Białobrzeską, stałego współpracownika Katedry Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, absolwentkę naszego liceum. Pani dr Białobrzeska wygłosiła wykład na temat literackich mitologizacji biografii. Skupiła się na twórcach romantycznych, a w szczególności na Antonim Malczewskim, autorze powieści poetyckiej pt. „Maria”. Młodzież poznała sylwetkę tego niezwykle utalentowanego, ale niedocenionego za życia poety, którego biografia obrosła legendą. Uczniowie poznali też przyczyny i konsekwencje obecności Malczewskiego na kartach dzieł innych pisarzy.

PRZYGOTOWANIE DO OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Uczniowie naszej szkoły przygotowujący się do tegorocznej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego mieli okazję czerpać inspiracje bezpośrednio od nauczycieli akademickich. Spotkanie, na którym zostały  omówione tematy prac przygotowawczych, odbyło się 21 października 2017 r. o godz. 10:00 w auli Uniwersytetu w Białymstoku.

Po ogólnym omówieniu tematów uczniowie mogli zadawać pytania,a następnie korzystali z indywidualnych konsultacji z ekspertami z Instytutu Filologii Polskiej. Między innymi młodzieży rad udzielali dr hab. Marek Kochanowski,  prof. dr hab. Elżbieta Konończuk,  dr Marcin Lul, prof. dr hab. Jolanta Sztachelska.