Pan Norbert Duda i Pani Magdalena Świsłocka - współpraca z Instytutem Biologii UwB

17 stycznia 2018r. – „Owady w życiu człowieka"

„Owady w życiu człowieka” to niezwykle pasjonujący wykład, który 17.01.2018r. w naszej szkole wygłosił dr hab. Marcin Sielezniew, prof. UwB.

Słuchaczami wykładu byli Uczniowie klasy IIe i IIi.

Wykład uzmysłowił nam, jak istotną rolę pełniły i pełnią owady w życiu człowieka od starożytności do czasów współczesnych. Poruszone zostały bardzo ciekawe aspekty naszych relacji z owadami takie jak: owady jako źródło pożywienia i innych ważnych produktów; owady w kulturze i religii; owady jako szkodniki i wektory chorób; owady jako zapylacze i organizmy pożyteczne w ochronie roślin; zastosowanie owadów w medycynie i biologii sądowej; owady jako organizmy modelowe w badaniach naukowych. Niesamowita pasja, jaka biła od Pana Prof. Sielezniewa i oryginalne ilustracje sprawiły, że  wszyscy z niesamowitym zaangażowaniem słuchaliśmy wykładu, doceniając jednocześnie istnienie tych małych zwierząt bezkręgowych, bez których być może życie na Ziemi nie miałoby szans na przetrwanie.

Magdalena Świsłocka

19 października 2018 r.

Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Adamed

W piątek 19 października, w Szkole miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Fundacji Adamed, organizatorami Programu ADAMED SmartUP. Jako że program oferuje szeroko zakrojoną pomoc w rozwoju przyszłej kariery naukowej młodzieży w wieku 15-19 lat, nie dziwi że frekwencja była wysoka. Uczestnicy wcześniejszych edycji programu: Milena Andrzejewska i Krzysztof Dzierdziel ze swadą przedstawili ten program jak też możliwości jakie stwarza udział w nim. Uczniowie żywo interesowali się możliwościami uczestnictwa w obozie naukowym, zakresem wsparcia indywidualnego rozwoju przez naukowców z wiodących uniwersytetów jak też ofertą pomocy w dostaniu się na zagraniczne uczelnie.

Na pewno ogromnym atutem tego programu jest jego elastyczność i możliwość dostosowania formy niezbędnej pomocy zarówno w zakresie merytorycznym jak też finansowym. Cieszy, że w końcu i w naszym kraju powstają fundacje nie tylko dobroczynne, ale wspierające rozwój młodzieży szczególne uzdolnionej – a takiej przecież w Naszym Liceum jest mnóstwo.

A więc wszyscy nasi Uczniowie, którzy interesują się fizyką, matematyką, chemią czy biologią powinni zarejestrować się w programie i wziąć udział w grze rekrutacyjnej, która może pomóc zdobyć roczne stypendium i być przepustką do wielkiej kariery naukowej.