Olimpiada Przedsiębiorczości

Olimpiada to wspólna inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.
Olimpiada Przedsiębiorczości jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są wiedza, umiejętności oraz postawy (w tym przede wszystkim szeroko rozumiane postawy przedsiębiorcze), a także wyrażające je zachowania przedsiębiorcze.
Przebieg poszczególnych etapów Olimpiady opiera się na metodach sprawdzających zarówno wiedzę, umiejętności, jak i postawy oraz formach zarówno indywidualnych, jak i grupowych.
Rodzaj stosowanych metod uzależniony jest od stopnia Olimpiady - im wyższy, tym większe nastawienie na sprawdzenie umiejętności oraz postaw.
I stopień Olimpiady - eliminacje szkolne (jednoetapowe) - 1 grudnia 2022r. godz. 9.00
1. etap - TEST (praca indywidualna)
II stopień Olimpiady - eliminacje okręgowe (dwuetapowe) - 2 marca 2023r.
1. etap - TEST (praca indywidualna)
2. etap - ZADANIE SYTUACYJNE z obroną rozwiązania przez Komisją (praca grupowa)
III stopień Olimpiady - eliminacje centralne (trzyetapowe) - 6 kwietnia 2023r.
1. etap - TEST (praca indywidualna)
2. etap - ELEVATOR PITCH - prezentacje pomysłu na własny biznes z pytaniami Komisji (praca indywidualna)
3. etap - Quiz 1 z 10 (praca indywidualna w grupie)
Zakres tematyczny Olimpiady jest zgodny z podstawą programową dla przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzony o zagadnienia związane z hasłem przewodnim edycji.
Zakres tematyczny tworzą: blok stały oraz blok zmienny, związany z corocznie ustalanym hasłem przewodnim.
Stały blok tematyczny jest niezmienny dla wszystkich edycji Olimpiady i obejmuje-wynikające wprost w podstawy programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości-następujące obszary:
1. Gospodarka rynkowa
2. Rynek finansowy
3. Rynek pracy
4. Przedsiębiorstwo
Zmienny blok tematyczny ustalany jest corocznie dla każdej edycji Olimpiady wiąże się z problematyką wynikającą z hasła danej edycji.
Hasło przewodnie siedemnastej edycji Olimpiady to Hasło przewodnie XVIII edycji Olimpiady: Biznes i zarządzanie.
Szczegółowe informacje na temat bieżącej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, w tym literatura, program i kalendarium zamieszczone zostały na stronie internetowej pod adresem www.olimpiada.edu.pl (zakładka o olimpiadzie)
Zgłoszenia do etapu szkolnego należy przesłać przez Librus do 10 października 2022 r. do szkolnego koordynatora Olimpiady Przedsiębiorczości - p. Ewy Magrel