Olimpiada Fizyczna

72. Olimpiada Fizyczna (2022/2023)
Zachęcamy uczniów do udziału w 72. Olimpiadzie Fizycznej. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji Olimpiady znajdują się na stronie www.kgof.edu.pl . Celem zawodów Olimpiady Fizycznej jest propagowanie wiedzy fizycznej, rozbudzenie zamiłowania do fizyki wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej uzdolnionej młodzieży.
Aby wziąć udział w Olimpiadzie, uczestnik powinien:
a) zarejestrować się za pośrednictwem strony KGOF www.kgof.edu.pl,
b) dostarczyć rozwiązanie co najmniej jednego zadania zawodów I stopnia na adres KOOF właściwego ze względu na adres szkoły, do której uczestnik uczęszcza.
Podobnie jak w ubiegłych latach, I część (tj. zadania testowe) realizowana jest wyłącznie internetowo. Rozwiązania zadań II części należy zgodnie z regulaminem przesyłać do właściwego Komitetu Okręgowego.
Ewentualne problemy techniczne należy zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
I etap
14.10.2022 - termin wysyłania części I zadań
18.11.2022 - termin wysyłania części II zadań
19.12.2022 - ogłoszenie listy zakwalifikowanych do etapu II

II etap
15.01.2023 - część teoretyczna
29.01.2023 - ogłoszenie listy zakwalifikowanych do części doświadczalnej
19.02.2023 - część doświadczalna
19.03.2023 - ogłoszenie listy zakwalifikowanych do finału

III etap
15.04.2023 - część doświadczalna
16.04.2023 - część teoretyczna
18.04.2023 - ogłoszenie wyników i zakończenie Olimpiady
Zawody są trójstopniowe.
Zawody I stopnia
Zawody I stopnia składają się z dwóch części. I część (tj. zadania testowe) realizowana jest wyłącznie internetowo. Zadania zawodów II części są publikowane na stronie internetowej KGOF www.kgof.edu.pl. Rozwiązania zadań II części należy zgodnie z Regulaminem przesyłać do właściwego Komitetu Okręgowego.
Uczniowie rozwiązują zadania w domu i mogą korzystać z wszelkich książek, podręczników, tablic, itp. Rozwiązania zadań uczniowie przesyłają do KOOF właściwych dla województw lub powiatów, w których znajdują się szkoły, do których uczęszczają. Terminy przesyłania rozwiązań (liczy się data stempla pocztowego) są podawane wraz z treścią zadań.
Zawody II stopnia
Do zawodów II stopnia - części teoretycznej oraz zawodów II stopnia - części doświadczalnej uczniowie są kwalifikowani przez KOOF. Kwalifikacja do zawodów II stopnia - części teoretycznej odbywa się na podstawie łącznej oceny za rozwiązanie zadań części 1 oraz części 2 zawodów I stopnia. Kwalifikacja do zawodów II stopnia - części doświadczalnej odbywa się na podstawie łącznej oceny za rozwiązanie zadań zawodów II stopnia - części teoretycznej. Zawody II stopnia rozgrywane są w dwóch turach - teoretycznej i doświadczalnej - obie w miastach, w których mają swoje siedziby KOOF.
Zawody III stopnia
Do zawodów III stopnia uczestnicy są kwalifikowani przez KGOF na podstawie ujednoliconych ocen wystawionych przez recenzentów wyznaczonych przez KGOF za rozwiązanie zadań II stopnia. Wszyscy zakwalifikowani do zawodów III stopnia uczestniczą w części doświadczalnej i teoretycznej, które są rozgrywane w ciągu dwóch kolejnych dni.
Tytuł finalisty Olimpiady Fizycznej otrzymują wszyscy, którzy uczestniczą w zawodach III stopnia. Tytuł laureata Olimpiady Fizycznej przyznawany jest tym uczestnikom zawodów III stopnia, którzy za rozwiązanie zadań zawodów III stopnia uzyskali łączną ocenę nie mniejszą od części całkowitej z 2/3 średniej arytmetycznej łącznych ocen trzech najlepszych prac w tych zawodach.
Komitet Okręgowy Olimpiady Fizycznej w Białymstoku
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku
ul. Ciołkowskiego 1L
www: https://liblink.pl/myThuUQC1x
telefon: 857388182
Komitet Główny Olimpiady Fizycznej
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa
telefon: 501 970 982
Uczniów zainteresowanych udziałem w Olimpiadzie proszę o dokładne zapoznanie z regulaminem, wymaganiami oraz polecaną literaturą.

Piotr Chomienia - szkolny koordynator Olimpiady Fizycznej