Wręczenie Dyplomów DSD 2020

“Znajomość języków jest bramą do wiedzy.”
‒ Roger Bacon –

Dnia 26 czerwca 2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku odbyła się kameralna uroczystość wręczenia Dyplomów Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz – Zweite Stufe (DSD II) . Pięćdziesięciu Absolwentów programu miało możliwość odebrania certyfikatu z rąk Pana Dyrektora oraz swoich Nauczycieli Języka Niemieckiego. Wprawdzie w małych grupach, ze względu na tegoroczne wymogi sanitarne, ale z wielką radością Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie wzięli udział w spotkaniu. Były podziękowania, wspomnienia, pytania o plany na przyszłość.

Swoją przygodę z językiem niemieckim w programie DSD tegoroczni Absolwenci rozpoczęli w 2014 roku w pierwszej klasie gimnazjum. Przez 3 lata uczyli się języka w grupach DSD w naszej szkole w wymiarze 4 godzin tygodniowo, następnie po rozpoczęciu nauki w II LO – 6 godzin tygodniowo. Do egzaminu przystąpili w części pisemnej w listopadzie, w części ustnej w grudniu 2019 roku. Część pisemna egzaminu została wysłana do Niemiec, gdzie egzaminatorzy zewnętrzni ocenili prace Uczniów. W lutym 2020 roku otrzymaliśmy informację, że wszyscy Uczniowie z naszej szkoły zdali egzamin i uzyskali państwowy Dyplom Językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Niemieckich poziom II !

Absolwenci programu Deutsches Sprachdiplom dzięki nauce w grupach DSD w II LO nie tylko zdobyli certyfikat znajomości języka niemieckiego na najwyższym poziomie. Certyfikat, który spełnia wymogi standardów egzaminów końcowych w szkołach niemieckich oraz standardów europejskich, odpowiada poziomowi C1 – poziomowi biegłości językowej - według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Dyplom DSD zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech. Podejmując wyzwanie nauki dodatkowego języka obcego w tak wymagającym programie jakim jest DSD Uczniowie wzięli odpowiedzialność za swoją edukację. Kształcili zatem szereg kompetencji potrzebnych w przyszłości, takich jak - samodyscyplina, dobra organizacja pracy, komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole.

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w dalszej edukacji!