Wyjazd do Frankfurtu nad Menem

W dniach 16.09.-23.09.uczniowie klas pierwszych i drugich LO wzięli udział w międzyszkolnej wymianie młodzieży. 11 dziewcząt i 6 chłopców mieszkało przez 8 dni w rodzinach niemieckich poznając codzienne życie mieszkańców Frankfurtu.

Wspólna nauka w szkole, zwiedzanie miasta oraz wycieczki po okolicy doskonale służyły wzajemnemu poznaniu się i rozwijaniu znajomości języka niemieckiego.

Wycieczki do zamku Hambach, Speyer i Saalburga były okazją do wspólnego odkrywania posko – niemieckiej historii.

Oto niektóre z relacji naszych uczniów:
„Stolica Hesji może poszczycić się nie tylko imponującymi drapaczami chmur, słynnymi niemieckimi autostradami i przednimi kebabami, ale także ludźmi otwartymi na międzynarodową współpracę. U takich właśnie mieliśmy okazję przebywać w minionym tygodniu. Mogliśmy zwiedzić Frankfurt, szlifować język niemiecki i wykorzystać go w codziennym życiu, a także spędzić parę dni w tamtejszej szkole i zintegrować się poprzez pracę w grupach. W maju postaramy się, by po rewizycie nasi goście wrócili do domu z równie dobrymi wspomnieniami.”

„Podróże rozwijają horyzonty, a zwłaszcza taka wymiana młodzieży jak ta. Polscy uczniowie przestali się bać używać języka niemieckiego w nieuzasadnionej niczym obawie przed błędami. Zorganizowane przez niemiecką stronę wycieczki okazały się być wspaniałym studium nad w wielu punktach zbieżną historią obu narodów.

Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Głęboko wierzę w to, że Białystok ugości Frankfurt w maju przyszłego roku przynajmniej tak samo dobrze jak Frankfurt ugościł Białystok. Tamtejsi ludzie są wspaniali a w końcu przecież się okazało, że między Polakami i Niemcami żadnych różnic nie ma.”

Dziękujemy Posko - Niemieckiej współpracy młodzięy za wsparcie finansowe wyjazdu!