Test predyspozycji

Test predyspozycji językowych

Test predyspozycji językowych nie sprawdza wiedzy kandydatów, lecz odwołuje się do ich szeroko rozumianych umiejętności językowych. Do testu nie można się więc w klasyczny sposób przygotować.

Test przeprowadzany jest w języku polskim, lecz zawiera też zadania w językach sztucznych bądź mało znanych.

Badane są:

• pamięć,
  • rozumienie tekstu oraz relacje składniowe (np. ćwiczenia na uzupełnianie luk, kolejność zdań „rozsypanego” tekstu),
  • rozumienie leksyki (stawianie hipotez co do znaczenia słów nieznanych znajdujących się w znanym kontekście tekstowym),
  • wyobraźnia i domysł językowy,
  • selekcja informacji (wyciąganie wniosków z podanych, różnorodnych informacji),
  • rozumowanie przez analogię oraz dedukcję językową (ćwiczenia na korpusach języków sztucznych i teksty w różnych językach).